avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 389 soluții astăzi
Forum Activitate raku_cmr

Activitate raku_cmr

Buna ziua,

Cum procedez in cazul persoanelor fizice pentru a incasa un avans sau plata partiala a unei facturi anterior emise.
Emit un bon cu un articol, de ex. avans sau plata partial factura ce are cota de TVA 0, pentru a nu dubla TVA-ul incasat, pentru ca TVA-ul deja se incaseaza prin documentul fiscal factura. Este corect asa? Pot avea probleme cu fiscul / anaf?
Bonurile care reprezinta avans sau plata partial, trebuie sa le mai declar in D394?
Răspuns la discuția Taxa de prima inmatriculare ?!
Multumesc pentru raspuns, insa sunteti sigura ca taxa de mediu va intra 100% in vigoare de la 1 iulie, pentru ca eu nu mai am incredere deloc in statul roman, zic acest lucru pentru ca desi masina pe care am cumparat-o era trecuta in actele straine ca fiind euro 4 cei de la rar mi-au trecut-o euro 3 ...
Pot sa prelungesc cat vreau numerele pentru ca nu am luat inca numere provizorii si le am inca pe cele straine.
Iar m-ar interesa daca s-a dat sigur legea prin care cei ce au platit taxa pana la 1 iulie 2008 vor primi banii inapoi, pentru ca ar fi mai avantajos sa platesc acum taxa, chiar daca e mai mare, si sa primesc banii inapoi mai tarziu, insa nu sunt sigur ca a aparut aceasta lege, din cate stiu fusese votata prin camera deputatilor si senat.
Am cumparat o masina euro 3. Din cate am auzit la televizor taxa de prima inmatriculare va scadea de la 1 iulie 2008, este adevarat? Am mai inteles ca cei care au inmatriculat o masina pana la aceasta data vor primi banii inapoi, este adevarat?
Ce imi recomandati sa fac, sa platesc acum taxa (care este mai mare) in eventualitatea ca se adevereste ca se vor primi banii inapoi sau sa platesc taxa ce va intra in vigoare de la 1 iulie 2008?
Multumesc anticipat pentru sfaturile dumneavoastra.