avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 805 soluții astăzi
Forum Activitate Vladimir79

Activitate Vladimir79

Buna ziua tuturor!
Am fost angajat de curand ca medic stomatolog cu contract de prestari servicii si am obtinut CIF de la DFP.
As vrea sa stiu cum se calculeaza impozitul net, care sunt cheltuielile deductibile pe care le pot face si ce tip(benzina, materiale etc) , cum se calculeaza fondul de pensii si CAS-ul?
Va multumesc frumos!
Multumesc frumos domnule consultant.Intr-adevar angajatorul renunta la coontractul individual in favoarea unui contract de prestari servicii.In cazul acesta stiti ce impozite trebuie sa platesc?Pot avea cheltuieli deductibile?
Multumesc inca o data!
Stimata doamana,
am contract individual de munca dar angajatorul vrea sa renunte la aceasta forma in favoarea uneia pe care nu o cunosc si care implica acest formular 070 si plata tva.
Daca imi puteti spune care ar fii...
multumesc!
Buna ziua tuturor!

In prezent sunt angajat ca medic stomatolog cu carte de munca la un cabinet privat. Angajatorul meu ma trimite la Finantele publice sa completez formularul 070 sa obtin codul de inregistrare fiscala fara nici un fel de explicatie.Din cate am citit pana acum medicii sunt si ei platitori de tva.Intrebarile mele sunt:
Daca si cum se schimba forma mea de angajare?
Trebuie sa plaresc TVA?
Ce impozite trebuie sa platesc?
Multumesc!