avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 663 soluții astăzi
Forum Activitate cepotface

Activitate cepotface

Bunicul meu a fost proprietarul unui apartament ce a fost nationalizat de catre regimul comunist. In 1999, tatal meu a depus o cerere la administratia financiara, cerand copii a documentelor din arhiva despre situatia apartamentul. I-i s-a raspuns oficial ca arhiva arata ca apartamentul a fost vandut de bunicul cu 4 luni inainte de nationalizare. Nimeni din familie nu isi amintea de asa ceva, dar ne-am gandit ca daca asa spun acetele, totusi asa trebuie sa fie. Acum cateva saptamanai am descoperit cu totul intamplator ca in anul 2000, cineva a introdus actiune de revendicare in instanta in NUMELE TATALUI MEU pt apartamentul respectiv. Tatal meu era in spital la acea data, deci in mod clar a fost vorba de o procura falsa. Actiunea a fost respinsa la apel, nu stiu motivele. Am motive sa cred ca raspunsul oficial al administratiei financiare din 1999 nu era in concordanta cu adevarul iar functionarii au pasat "pontul" unor persoane ce au fabricat documente false si au incercat sa revendice apartamentul in numele tatalui meu. Tata a murit intre timp, eu sunt unicul mostenitor. Ce pot face? Cum pot afla cine a introdus actiunea in instanta? In caz ca administratia financiara a mintit, mai este vreo sansa de revendicare a apartementului? In momentul de fata acolo functioneaza un magazin, nu este locuinta.