avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 871 soluții astăzi
Forum Activitate stefm

Activitate stefm

Răspuns la discuția legea 18/1991
cred ca da.
ei spun ca e o masura de siguranta in plus , ca nu cumva terenul respectiv sa apara pe vreun titlu de proprietate
eu ma intreb insa , cand a fost intabulat pe numele meu si mi s-a emis extrasul de carte funciara de autentificare nu s-a verificat tot istoricul si toate documentele?
daca oficiul de cdastru i-mi elibereaza o adresa din care sa reiasa ca pe terenul respectiv nu s-a mai eliberat titlul de proprietate pentru ca a fost instrainat , se mai poate eleibera alt titlu de propeietate pe terenul respectiv?
Răspuns la discuția legea 18/1991
da. contractul de vanzare-cumparare s-a intocmit in 1996
intre timp a fost subiectul a 2 succesiuni si a 2 contarcte de v/c.
acum este intabulat pe numele meu -deci ?
am si extras de carte funciara pe numele meu.
Răspuns la discuția legea 18/1991
titlul de proprietate nu s-a mai eliberat deoarece terenul a fost intrainat.
am exemplificat si eu la banca art.2 alin 2 din legea nr 1/2000 si m-au trimis la articolul 116 legea 18/1991.
ce pot sa fac in conditiile astea deoarece banca nu i-mi accepta terenul ca si garantie pt ca primul vanzator nu a avut titlu de proprietate ci doar adeverinta si proces verbal de punere in posesie?
Discuție legea 18/1991
am dobandit recent un teren printr-un act de v/c intocmit in baza altor acte .
cel care mi-a vandut terenul l-a dobandit in urma altui act de vanzare - cumparare, intocmit in anul 1996, care are la baza adeverinta de proprietate si proces verbal de punere in posesie eliberate conform legii , dar fara sa aiba titlu de proprietate.
incercand sa girez cu terenul respectiv la banca, mi s-a cerut titlul de proprietate al proprietarului initial (cel care a vandut in 1996) dar acest titlu nu s-a mai facut deoarece terenul a fost instrainat in conditiile explicate anterior, in conditiile in care , intre momentul primei vanzari si momentul ultimei vanzari (catre mine) respectivul teren a fost subiectul mai multor acte (de succesiune , de dezmembrare, s.a.m.d)
intrebarea mea este cine si unde a gresit (in ideea ca exista o greseala)?
daca exista vreo greseala ce am eu de facut?(nu se pune problema de rea credinta in nici-un caz)
mentionez ca toate actele sunt intocmite si autentificate de notari(diferiti in toate situatiile)
astept un raspuns cat de repede.