avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2001 soluții astăzi
Forum Activitate anamaria190193

Activitate anamaria190193

Buna ziua,
Primaria X punea la dispozitie online fisiere PDF CU DATE PERSONALE,insemnand nume si adrese ale cetatenilor, la o distanta de un click.
Aceasta expunere agresiva incalca cu desavarsire dreptul protectiei datelor cu caracter personal, intrucat nu dispun de acordul acelor persoane si prezinta riscuri majore privind favorizarea infractiunilor prin dispunerea informatiilor legate de adresa locuintei cetatenilor.
S-a facut o postarea pe facebook legata de acest aspect in urma careia Primaria a eliminat aceste fisiere. Insa exista in continuare linkuri si fotografii doveditoare inculpatoare.
Nu este corect ca firme private sa plateasca pentru incalcarea legalitatii prelucrarii datelor iar Primaria sa scape cu basmaua curata.
PS: ANSPDCP a fost anuntata de mult cu privire la acest aspect, insa nu au luat nici-o masura, ba mai mult de atat, nici nu s-au sinchisit sa raspunda in vreun fel sesizarii.
Intrebarea mea : Ce este de facut? Ce pot face eu personal? Cum se poate proceda astfel incat acest lucru sa nu treaca neobservat si nepardonat?

Cu stima,

Intrebarea mea este: