avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1079 soluții astăzi
Forum Activitate Paras1

Activitate Paras1

Mulțumesc din suflet pt îndrumări!
Înțeleg f bine prin ce trec ..nu suspectez..știu sigur...plus ca nu a spus nimeni ca nu am văzut...am văzut de la prima factura...pana sa se facă trecerea la vechiul furnizor a durat...nu se bate din palme..exista o procedura între ei...asa s au mai emis 2 facturi ..asa cum am spus ...am plângere penala...nu se poate soluționa deoarece nu exista contract in original..sa se poate face expertiza grafologica...întrebarea mea este...cum s au emis facturi dacă nu au avut contract in original ..eu am contractul trimis de ei pe mail...la cererea mea ..asa am văzut ca nu este semnătura....dar susțin ca nu au și original....cel audiat ..spune ca tatăl meu a completat și semnat...

DinuX a scris:

Se pare ca nici dumneavoastra nu intelegeti... Contractele se pot incheia legal si in alte modalitati decat semnate in original, dar am inteles ca suspectati ca fiind falsificata semnatura... V-am recomandat 2 autoritati unde puteti face plangere, totusi va trebui sa sustineti plangerea cu probe... Ceea ce ma mira este ca ati adunat 3 facturi Enel pana sa va sesizati ca nu-s emise de Engie...

Se pare ca nu înțelegeți...era un angajat enel care are acces la baza de date...va dați seama că nu aș fi apelat la politie dacă eram vinovați...în fine...rămânem cu paguba pt ca autoritățile nu își fac treaba...nu a completat nici un contract...nu a semnat..nu este treaba mea de unde a luat datele...am consumat ..corect vreau sa plătesc...dar dc trebuie sa plătesc cu 700 mai mult din cauza unuia care a falsificat semnatura tatălui meu...pt a-și lua comision...fiind transferat la Enel fără acordul lui....iar acest mare ENEL...spune ca nu are contract in original....oare cum poate emite facturi fără un contract in original?!!!!
Rezilierea se face automat când apare un alt contract la alta companie...eu aveam cu Engie a apărut acest contract la Enel făcut de un angajat al lor (fals..fara semnatura tatalui meu)...contractul cu Engie s.a reziliat automat...asa este acum...am cerut informații de la Engie...

adriandimitriu a scris:

ce inseamna s-a reziliat? rezilierea se face de catre o persoana

Paras1 a scris:
Am fost o perioada..apoi s.a reziliat cu fosta companie.



S a falsificat semnătura tatălui meu de către un băiat care făcea contracte în teren...dar nu se poate analiza grafoligica pentru ca nu exista contract in original...

gi-jane2 a scris:

e ciudata treaba daca nu stiti cum ati ajuns de la engie la enel.

Eram la Engie de mulți ani...3 luni nu am primit facturi...am sunat și mi.au zis ca nu mai sunt clientul lor...m.am interesat și prin telefoane am descoperit ca sunt la Enel....atunci am cerut contractul de la ei...asa am văzut ca nu este semnătura tatălui meu....am făcut plângere penala...i.au luat specimen de semnătura...după 2 ani specimen de scris...daarrrrr...s.a clasat dosarul pt ca Enelul nu are contractul in original...deci nu se poate face expertiza grafologica.Ulterior am trecut la Engie...Am trei facturi de plata la Enel...am consumat...dar de ce sa plătesc la prețul lor care este mult mai mare atâta timp cât cineva a falsificat o semnătura?Și ei nu au contract in original.?Diferența este undeva la 700 lei între furnizori. Pot ei emite facturi fără original?Mulțumesc!

gi-jane2 a scris:

Inteleg ca nu exista contractul, dar unde ziceti ca ati revenit, la ce furnizor? Ati consumat sau nu, gaze?
Cum ati consumat , cine vi le-a furnizat?

Am fost o perioada..apoi s.a reziliat cu fosta companie.Ulterior Am revenit...dar nu pot face expertiza grafologica deoarece nu exista contract in original...iar eu am factura de 1900 lei de plata...mult mai scump ca la furnizorul meu.

adriandimitriu a scris:

sunteti, concomitent si clientul altui vanzator de gaze?

Răspuns la discuția Semnătura falsificata
Mi au clasat cazul...pt ca nu exista contract în original și nu se poate face expertiza grafologica.
Bună seara!!!!Am aflat ca sunt client Enel pt gaze naturale..contractul fiind falsificat...nu am semnat nimic...am cerut originalul de la ei și spun ca nu au contractul în original...ce pot face în acest sens...pot emite ei facturi fără un contract in original.
Răspuns la discuția Semnătura falsificata
Buna ziua!!!După 1 an si jumatate nu am primit nici un raspuns de la poliție.Ce as putea face in acest sens?Multumesc!