avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 851 soluții astăzi
Forum Activitate Aryan17

Activitate Aryan17

Discuție Chirias
Buna seara daca este cineva aici care ma poate ajuta !!!
In urma cu un an si jumatate am fost nevoit sa inchiriez o garsoniera in Bucuresti sector4 unde inca locuiesc si acum, sa incheiat intre mine si propietar un contract de inchiriere pe suma de 250€ lunar + garantie o luna ( nu stiu daca contractul este declarat la Anaf sau nu , a fost ceva intre mine si el 2 foi 2 semnaturi cu asa zisele obligatii ce tin de partea amandorura.) Eu personal am achitat chiria pe 6 luni in avans + garantia toate bune si frumoase in tot acest timp mi-am achitat cele cuvenite intretinere,lumina ,internet etc etc cu mici intarzieri de maxim o luna la intretinere din motive personale nu din rea vointa, sa scurtez putin ,perioada de un an a trecut acum aproximativ 4 luni intre mine si propietar nu sa reanoit nici un contract si din cate imi dau eu seama ar cam vrea sa ma dea afara. Tot isi cauta nod in papura , ba ca nu am platit intretinerea la timp ba ca dc mai stau sa platesc chirie ca nu prea stau pe acasa etc motive si fel si fel de motive la modul in care eu nu am intarziat niciodata cu plata chiriei. Va rog mult daca imi puteti spune daca propietarul imobilului se trezeste ca maine vrea sa eliberez locuinta si nu vrea sa imi dea termen cum pot proceda sau mai exact cum se procedeaza in astfel de cazuri daca el vrea sa incetam colaborarea si intre noi de 4 luni de zile nu mai exista nici un fel de contract ????? Va multumesc !!!