avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 745 soluții astăzi
Forum Activitate Ciafalau Gica

Activitate Ciafalau Gica

Răspuns la discuția Drepturi salariale
Mulțumesc

Cornel Vasile a scris:

Plata sumelor prevăzute prin hotărâri judecătorești având ca obiect acordarea unor drepturi de natură salarială stabilite în favoarea personalului din instituțiile și autoritățile publice, devenite executorii în perioada 1 ianuarie 2019-31 decembrie 2021, se va realiza astfel:
a) în primul an de la data la care hotărârea judecătorească devine executorie se plătește 5% din valoarea titlului executoriu;
b) în al doilea an de la data la care hotărârea judecătorească devine executorie se plătește 10% din valoarea titlului executoriu;
c) în al treilea an de la data la care hotărârea judecătorească devine executorie se plătește 25% din valoarea titlului executoriu;
d) în al patrulea an de la data la care hotărârea judecătorească devine executorie se plătește 25% din valoarea titlului executoriu;
e) în al cincilea an de la data la care hotărârea judecătorească devine executorie se plătește 35% din valoarea titlului executoriu.

Răspuns la discuția Drepturi salariale
16.01.2020

Cornel Vasile a scris:

Cand s-a pronuntat hotararea judecatoreasca?

Buna ziua,

Lucrez in învățământ, nu mi s-au plătit 38 zile concediu de odihna. Am castigat in instanta dreptul de a fi plătit.
Acum mi se spune de către conducerea școlii ca plata se va face eșalonat pe 5 ani?
Ce pot face?
Mulțumesc