avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 172 soluții astăzi
Forum Activitate dropsy flo

Activitate dropsy flo

Exact asta am făcut.M-a ajutat tatăl meu care are studii juridice in țară, i-am făcut și procură judiciară sa ma reprezinte deoarece eu nu am putut fi prezent la primul termen pe 11 Martie din cauza Covid 19.Am depus certificate de rezidență și statut de familie eliberat din italia și chiar dacă le avea deja la dosar in întâmpinare am trimis unul mai recent,din Februarie însă avv dansei a încercat să se lege ca 1.Intampinarea nu ar fi semnată de mine și 2.ca certificatul datat mai recent nu era tradus chiar daca era similar cu cel din dosar în consecința a dat un alt termen pe 1 Aprilie care a fost amânat tot din cauza Covid. Sau a ordonanței care intre timp s-a instituit in Ro.Inclusiv avocatul din italia m-a sfătuit la fel.Deocamdata mergem pe această speță cu speranta că va fi respinsă sau cel puțin declinata cererea la una din instanțele competente,ori cea din Italia ori cea din Sector 5 București Autoritatea Centrală. Intre timp am depus și aici modulul de repatriere si acum fac sesizare și la Sector 5.Multumesc
Buna ziua.Instiintarea inițială a depunerii cererii de divorț nu mi-a fost comunicată doar la reședința părinților, citația pentru primul termen in schimb da,mi-a fost trimisă la adresa din Italia,chiar scrie,,având ultim domiciliu cunoscut la....adresa mea..."
Pai pe mine nu ma interesează repede,ma intereseaza sa obtin custodia fetiței și să demonstrez că toate delictele ei sunt destul de grave și premeditare,la influența mamei ei care a locuit 3 ani cu noi in Italia și ia băgat în cap "case și averi,ce ai facut tu pan la 40 de ani?"noi fiind căsătoriți de 5,plus ca eu am întreținut mereu familia soția avea un venit un sfert sau jumatate și tot soacră-mea î-mi cerea socoteală nu soția, pana a înnebunit-o de cap și a făcut aceste gafe majore.sau cel puțin din punctul meu de vedere. Mentionez și faptul ca pana sa vina socrella in casa lucrurile au fost ok,pana la discuțiile cu dusul și lăsatul fetei la ea,fapt la care eu m-am opus intotdeauna(adica sa rămână definitiv in romania și noi sa muncim in străinătate)Si atunci de ce mai avem un copil?să-l creasca bunici sau noi?acu e in țară și soția cu fata la mama ei,nu are nici venituri nici nimic și trece la santaje sentimentale cu copilul și altele
As vrea sa aflu care sunt șansele de declinare sau respingere a unei cereri de divorț din România urmatoarele condiții:
Pe data de 10.10.2019 soția a fugit efectiv de acasă(noi fiind rezidenți in Italia și fetița născută aici) mințind ca merge cu fetița in parc a plecat in românia cu minora fara acordul meu,scopul fiind sa lase fata la mama sa și să mergem sa cautam de lucru in nordul italiei noi având servicii ok aici in sud .in consecința eu am depus o plângere la carabinieri pentru sustragere internațională de minori,acum având un proces penal in italia si mai am de depus unele documente(certificate pe care ea le-a furat din casa precum și un depozit de 6000 de euro din țară eu fiind titular de cont și ea împuternicita)pentru cerere de repatriere a fetiței.Intre timp ea a depus cerere de divorț in țară însă nu in locul unde aveam domiciliul in romania sau unde ne-am căsătorit ci in județul unde locuiește mama ei,schimbandusi actul de identitate in curs de valabilitate și făcând rezidență la mama ei.
Între timp am mai depus in romania și o alta plângere penală pentru furt intre soți, și nu m-a lasat sa vad nici fetita cand am fost acasă in decembrie de moș Nicolae.Acum eu voi invoca excepție de necompatibilitate generala a instanțelor din românia și voi aduce și probe din italia ca are proces penal depus înainte depunerii cererii ei .plus procedura de repatriere care momentan este blocată din cauza documentelor.am invocat conventia de la haga din 1980 sau cea de la bruxelles din 2006 cred,unde spune ca divorțul se face la ultima reședință efectivă a soților. Aștept unele lămuriri.
Va multumesc anticipat