avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 711 soluții astăzi
Forum Activitate Daminoiu

Activitate Daminoiu

Buna ziua. In martie 2019 am depus declarația unică pt. persoane fără venit pt. a-mi face cardul de sănătate. Neavând toată suma de 1246 ron care trebuie plătită în acest caz, am achitat doar 200 ron. Mi s-a eliberat cardul de sănătate, până anul acesta inca nefolosindu-ma si neavând nevoie de el. Între timp am acumulat la Anaf niște amenzi în valoare de 3000 de ron , plus restul de achitat până la 20 martie de 1045 ron cas. Totodata am descoperit ca am hepatita C si vreau sa intru in programul national de sanatate acordat gratuit tuturor persoanelor. Pt. aceasta trebuie să mă internez sa fac niste analize. Problema este urmatoarea: neavând nici un loc de munca, din cauza bolii neputând sta efectiv in picioare si neputând lucra, nu as avea de unde sa fac rost de toată suma sa plătesc si acele amenzi. In acest caz anaful nu este obligat sa-mi accepte plata cas?, ca 1000 de ron m-aș împrumuta de undeva, deși e foarte greu, să plătesc cas, după care să obțin un loc de munca sa pot achita si restul datoriei la anaf. Dar până atunci cum pot achita cas in aceasta situatie? Va multumesc.