avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 885 soluții astăzi
Forum Activitate Ecaterina Ciocan

Activitate Ecaterina Ciocan

Răspuns la discuția Admitere Barou 2010
bellabianca52 a scris:

Pentru mine e un mister cu interviul asta. De ce sa te cheme sa iti analizeze dosarul? Cand la majoritatea barourilor este analizat de secretare. Si daca examenul va fi ca in februarie inseamna ca va fi grila.

eu am intrebat pentru cei care provin din profesii juridice in care au fost definitivati si au zis ca examenul va fi ca in februarie. pentru ei a fost scris si cu spete. grile au fost la stagiari. nu stiu cum va fi examenul pentru stagiari, insa cei de la unbr au zis ca pentru cei care dau sa intre definitivi va fi ca in februarie.
Răspuns la discuția Admitere Barou 2010
satelix a scris:

Asa se intampla totdeauna inainte de un concurs sau examen fel de fel de zvonuri destabilizatoare de la unii care nu au alta treaba decat sa streseze lumea.
Din moment ce a aparut hotararea unbr si prevede examen scris eu zic ca nu se poate schimba acest lucru.
Asa ca sunt de acord cu ce a scris @aacristinaaa si felicitari pentru raspuns.:)

ai perfecta dreptate. cred ca nici ei nu stiu sigur ce vor pe lumea asta si de la noi. este o tampenie sa nu sti cum va fi examenul. am sunat la unbr si au zis ca examenul va fi scris, iar pentru cei care provin din profesii definitive se vor da si spete. au zis ca examenul va fi ca in februarie. ce e naspa e ca nota e jumi juma adica 10 puncte teorie si 10 puncte speta si se imparte la 2 sau 5 puncte teorie si 5 puncte speta si se aduna, asa se obtine nota finala. ceea ce e si mai naspa e ca spetele sunt interpretabile. eu sper in continuare sa nu se dea spete, ca speranta moare ultima, insa nu stiu ce sa zic am mari emotii cel cu care am vorbit la unbr este dl. av. Constantin Parascho directorul coordonator si el a zis ca examenul va fi ca in februarie adica cu spete. sper sa se razgandeasca.
oricum e o mare prostie ca nu se spune exact cum se da, sa stim si noi ce invatam.
Răspuns la discuția Admitere Barou 2010
2theadvocate a scris:

Stiti cumva care e ultima varianta actualizata a Statutului profesiei de avocat? Multumesc

ultima varianta a legii este cea care cuprinde modificarile pana la legea nr. 332/17.07.2006 inclusiv, adica nu se mai aplica ordonanta din noiembrie 2008 care a fost abrogata in mai 2010.
ultima varianta a statutului este cea care are completarile aduse de hotararea nr. 10 din 2007.
cu alte cuvinte daca ai legea si statul in vigoare in octombrie 2008 este bine sau le poti lua de pe orice program legislativ actualizat. mie mi le-au dat cei de la barou si am verificat cu o carte din colectia la zi de la c.h.beck pe care o am din 10.02.2008 se numeste legislatia privind profesia de avocat si este exact aceeasi cu ce mi-au dat cei de la barou.
succes!
Răspuns la discuția Admitere Barou 2010
fkt a scris:

Sinziana_brj a scris:

@fkt
eu dau in cluj, la urechile/ochii mele/mei nu a ajuns inca nici o informatie cu privire la orice alt detaliu de examninare: metoda, locatie, orar, dar dupa zvonurile de prin tara vor fi 5 zile de examinare asa ca...trebuie cautat cazare...


este clar ca va fi 5 zile si 5 examene, dar problema mea este oare unde se va tine, ca daca tot trebuie cazare, macar sa fie aproape de locatia respectiva sa nu ma invart o ora dimineata prin cj dupa parcare......
grrrrr, oare de unde vom afla informatiile respective ?? #-o#-o

P.S. incep sa devin stresat....


daca te incalzeste cu ceva sa sti ca si eu incep sa devin stresata. iti mai impartaseste cineva cauza.
in alta ordine de idei. poate cineva confirma daca se vor da spete la admiterea in barou pentru cei care provin din profesii juridice in care s-au definitivat?
in februarie 2010 s-au dat spete.
in ceea ce priveste tematica de examen este cea care a fost si in 2008 si in 2009 si cred ca a fost din 2007. este adevarat ca intr-o perioada parca pana in 2009 pe langa tematica de examen s-au dat publicitatii si subiectele de examen, erau in medie 100 de subiecte de fiecare materie. la procedura penala stiu sigur ca erau 111. ulterior s-a renuntat de catre UNBR la publicarea subiectelor de examen, deoarece ele nu cuprindeau chiar toata materia de examen si au existat discutii la cateva examene cum ca subiectele care s-au dat nu se alfa pe lista cu subiecte, insa se regaseau in tematica, asa ca acuma prin hotarare s-a afisat doar tematica de examen, fara subiecte. este un site care se cheama admiterea in barou si acolo se vand niste carti care cuprind subiectele de examen la toate materiile dupa acea lista de subiecte, insa precizez ca subiectele respective nu acopera in totalitate materia de examen asa cum e cuprinsa in tematica. sunt doar posibile subiecte, insa nu si obligatorii pentru comisie. asa ca, e indicat sa se consulte si cursurile.
Răspuns la discuția Admitere Barou 2010
pinkmartini a scris:

De ce nu trimiteti mail-uri catre unbr, in care sa cereti sa vi se spuna cum va fi examenul? De ce nu solicitati simplificarea modalitatii de inscriere, in sensul de a se permite la dosarul copii simple si nu legalizate? Vreti sa sustineti examenul in localitatea de domiciliu, daca este posibil si exista curti de apel? De ce nu solicitati acest lucru? E 2010, iesiti din pasivitate!!! Nu or sa raspunda la un mail, la doua, dar daca exista multe cereri, se va tine cont. INtre voi, pe forum, nu cred ca aflati multe.


am trimis mail si am si sunat la unbr (la sfarsitul lui iulie) sa mi se spuna cum va fi examenul si cum va fi inscrierea si am pus cam toate intrebarile de mai sus si mi s-a raspuns sec cum ca examenul va fi in noiembrie probabil in 10, nu se stie cand, dar vor fi afisate toate datele necesare in timp util pe site-ul unbr.
Răspuns la discuția Admitere Barou 2010
examenul va fi probabil ca si in februarie. grila pentru cei care intra stagiari si scris cu spete pentru cei care intra definitivi. ce mi se pare interesant este faptul ca pentru cei care intra definitivi vor sa puna materii la alegere. in proiectul de hotarare de pe site-ul unbr zic ca definitivii ar da examen din legea profesiei, la alegere intre civil si penal, si in functie de ce alegi civil sau penal la procedura adica daca alegi civil procedura civil, daca alegi penal procedura penala, si inca un examen la o alta materie la alegere din vreo 7, cu titlu exemplificativ constitutional, administrativ, fiscal, comercial, mediu s.a. si mai zic o chestie ciudata. zic ca cei care sunt consilieri juridici si au avut o vechime de 5 ani la data intrarii in vigoare a legii consilierilor juridici, adica in anul 2003 si nu au examen de definitivare sunt acceptati sa sutina examenul ca definitivi. dar e foarte ciudat pentru ca daca in 2003 aveai o vechime de 5 ani acu ai o vechime de 12 ani si dupa cum se pare nu au scos interviul pentru cei care au vechime de 10 ani. asa ca cei care in 2003 aveau vechime de 5 ani acu nu au dupa ce sa isi bata capul cu examenul ei pot intra pe baza de interviu. nu prea pricep ce au vrut sa zica cu vechimea aia. care e logica.