avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1648 soluții astăzi
Forum Activitate daria72

Activitate daria72

Răspuns la discuția Pensie retroactiva
Multumesc din suflet pt raspunsuri. Imi sunteti de mare ajutor :)
As mai avea o intrebare. Stiu ca plata pensiei retroactive( de la data deschiderii divortului) se face esalonat. Ce inseamna asta? De exemplu, daca are sa plateasca in jur de 30000 RON, i se pot opri cate 100 Ron lunar sau institutia este obligata sa opreasca un procent anume? Intreb deoarece eu nu stiu ce venit net are lunar iar calculul meu la venitul sau declarat in instanta nu se potriveste cu suma pe care o plateste( e mai mare cu cativa lei, eu calculasem 1600 lei si el plateste 1750) , poate fi aceasta diferenta partea esalonata a sumei retroactive? Repet, el a spus ca nu o sa vedem niciodata banii din urma.
Va multumesc.
Cu stima, Daria .
Răspuns la discuția Pensie retroactiva
Va multumesc pt raspunsuri. Stie cineva cam cat este onorariul unui avocat pt un proces de pensie alimentara( in cazul meu de aplicare a sentintei judecatoresti si anume de platit pensia alimentara de la data deschiderii divortului).Onorariul poate fi mai mic decat cel de divort?Multumesc
Buna ziua, sunt mama a 3 copii, divortata de aproape un an. Instanta a hotarat ca tatal copiilor sa plateasca pensie alimentara de la data deschiderii procesului de divort. El nu a fost de acord , nu a facut apel la sentinta si as vrea sa il dau in judecata pt neplata(abandon de familie). Va rog sa-mi spuneti daca este necesar sa angajez un avocat sau este de ajuns sa fac plangere la politie si de acolo sa i se intocmeasca dosar penal.
A doua mea intrebare este : daca el a parasit domiciliul inainte de pronuntarea divortului, ce sanse am ca la partaj sa obtin apartamentul?
Va multumesc.