avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1073 soluții astăzi
Forum Activitate dinnou

Activitate dinnou

Răspuns la discuția Eternul leasing...
Le-am trimis o solicitare de proces verbal. Mie mi se pare ff mare amenda si dincolo de una alta nu e normal sa ma anunte dupa 6 luni ca tre sa o platesc. Nu de alta dar poate chiar nu o merit, nu? Deunazi masina a fost oprita de un agent de politie si voia sa ia certificatul pt ca nu aveam rovignieta insa de pe 21 pe 31 Ministerul Transporturilor a oprit controalele si sanctiunile aferente. M-a sunat soferul si a trebuit sa il conving io pe nenea cu sapca pe cap din Vaslui ca tre sa isi vada de treaba.

Ideea era: cum fac sa imi parvina facturile de la ei? Nu e problema numai de plata dar si una de TVA / impozite, etc. Adik daca aduni 7000 ron (taxa prima inmatriculare) + 2900 ron (amenda) + 1600 (nu mai stiu ce prostii) treci de suta si rezulta un TVA de vreo 1700 RON si impozit de 1600 ron (cu minus) care acu nu stiu cum le voi inregistra la mine (in sensul contabilitatii).

Chiar nu nici un mod de a-i obliga sa imi trimita facturile?
Răspuns la discuția Eternul leasing...
Corect cee ce imi spui tu ... doar ca eu am scadentarul si platesc dupa el. In afara de rate si casco mai apar facturi ce nu sunt cuprinse in scadentar si pe care nici nu mi le trimit : amenzi de circulatie!!! taxa inmatriculare! samd.

In fiecare luna eu solicit facturile de la ei iar ei imi trimi doar cele de rate. Ieri am cerut o fisa si ma trezesc ca am o factura neachitata din decembrie 2007 in valoare de 2970 ... cica ar fi amenda de 2500 ron si au mai pus ei TVA si au facturat-o la mine! SIncer nici nush despre ce e vorba insa astept sa vad. Ideea e ca apar eu cu debit si nici macar nu stiu de el!

Asta e problema mea.
Va rog sa ma ajutati un pic pentru ca deja nu mai stiu ce sa fac. Am un contract de leasign la RCI Leasing pentru un Renault (camion - duba). Nu am primit niciodata (din aprilie 2007) facturile aferente leasingului. Am incercat sa protestez atit telefonic, ci si prin mail-uri trimise si in ultima instanta in septembrie 2007 prin neplata a 3 facturi (care oricum nu mi le trimisesera) insa m-am trezit cu un CEC in banca pe valoarea restanta astfel fiind nevoit sa achit debitul. Vazind ca nu am cu cine discuta pentru ca remarcile lor au fost de genul "nu raspundem daca facturile nu ajung la dumneavoastra, trebuie sa achitati debitul conform scadentarului primit" am dat mail-uri lunar si mi-au trimis lunar facturile pe email aferente lunilor in curs, facturi ce au fost achitate.

Insa ... mai am facturi de genul : in decembrie 2007 - facturi normale (leasing + casco) pe care mi le-au trimis la solicitarea mea si (descopar ieri) o alta factura in valoare de 2950 RON care nu am primit-o, nu au trimis-o si astept azi sa vad ce reprezinta. Cert este ca o am scadenta din decembrie si nefiind achitata acum ei solicita sa imi ia masina pentru acest motiv. Acelasi lucru l-am patit si anul trecut in mai cind au emis o factura de 7000 RON (taxa prima inmatriculare) de care nu m-a anuntat nimeni si m-am trezit cu ea pe cec-ul pe care l-au bagat in banca fara nici o notificare!

Trebuie sa gasesc o solutie pt acest contract. Le-am spus ca in masura in care imi trimit nu prin posta ci cu un curier facturile, sunt dispus sa platesc eu transportul lor, primesc facturi o groaza de la multe alte firme si nu am probleme. Personal eu cred ca nu le trimit. m facut si adresa pentru schimbarea adresei de livrare insa nimic.

Va rog sa imi dati o idee dak cunoasteti fenomenul.

Multumesc
Răspuns la discuția Bilet la ordin depus "gresit"
Ce voiam sa intreb ... am pus intrebarea aceasta si in alt forum si astept raspuns inca ... dak clientul a emis un BO cu contul completat aiurea e posibil ca banca sa il refuze pentru completare "neconforma" sau mai stiu eu cum? Cum procedez? mai bine nu il bag in banca si vb cu clientul sa mai emita unul? Mentionez ca doar contul e gresit de pe BO
Răspuns la discuția Bilete la ordin refuzate
Scuze ca intervin in discutie, nu sunt avocat insa daca clientul imi emite un BO cu datele societatii lui si "din greseala" completeaza alt cont in afara de cel corect ce se intimpla? Banca mi-l refuza pentru date completate aiurea? Tre sa sun clientul si sa ii cer sa emita un altul?