avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 882 soluții astăzi
Forum Activitate marilena draganescu popescu

Activitate marilena draganescu popescu

Răspuns la discuția dipozitie testamentara
Va multumesc pentru raspuns.Bun am inteles ca testamentul facut de mama soacra in favoarea noastra e ok si succesiunea se va dezbate dupa moartea ei,in favoarea noastra.Va intreb daca bunuriile cumparate de mama soacrea impreuna cu cel de al doilea sot ,poate face obiectul unei dsipute cu fiul acestuia ,asta ca sa fim pregatiti sa stim ce ne asteapta ,adica aragaz ,masina de spalat ,frigider si alte bunuri de indelungata folosinta ,pe care fiul lui .le-ar putea pretinde ,si de care noi ne putem debarasa ,pentru a evita scandalul.Va mai rog sa-mi spuneti ce se intampla cu testamentul facut in favoarea sotului meu si a mea ,daca unul dintre noi moare inaintea decesului soacrei.Ce drepturi are mostenitorul ramas in viata si cine mai poate ridica pretentii.Daca mama soacra in varsta de 89 de ani ,coorenta si lucida ,dar nedeplasabila ,poate sa-si vanda apartamentul ,ptr a-si asigura plata taxelor in caminul in care locuieste(acum le platim noi ,dar nu stiu cat mai putem rezista financiar pt ca si noi suntem pensionari,iar pensia ei nu acopera cheltuielile)Va multumesc abia astept raspunsul dtra.Va doresc o primavara frumoasa!
soacra mea a fost casatorita de doua ori .Din prima casatorie ,socrul meu,decedat ulterior a avut un fiu,Din cea de a doua casatorie ,sotul soacrei mele ,decedat si el a avut si el un fiu. Inainte de cea de a doua casatorie ,soacra mea a vandut apartamentul ,mostenit de la mama sa ,intr-o vila si si-a cumparat un apartament in Dr Taberei ,in 1976.In 1978,l-a cunoscut pe cel de al doilea sot,si s-au casatorit.Au traiat impreuna pana la decesul sotului.Precauta avand in vedere,comportamnetul agresiv al fiului sotului decedat ,soacra mea ,constiienta ,coorenta si in deplinatatea facultatilor mintale,merge la notar si ne face noua adica mie si sotului meu ,fiul din prima casatorie TESTAMENTUL ,prin care ne lasa bunurile imibile si mobile ,declarandu-ne legatarii ei universali ,la decesul sau.Casa ii apartinea si a considerat ca noi suntem persoanele care-ivom fi alaturi pana la moarte ,lucru dovedit ulterior.Dariata ca fiul vitreg,care ani la rand a hartuit-o ,solicitand mereu sume de bani ,vine acum si ne ameninta ,cu instanta.La ce sa ne asteptam si ce drepturi are aceasta persoana si daca dupa decesul soacrei mele ,poate ataca acest testament..De frica lui ,soacra mea i-a ascuns existenta acestuil act .Va rog sa-mi spuneti la ce sa ne asteptam ,avand in vedere ca soacra mea traieste .si la cat timp de la decesul ei putem face succesiunea,bunurilor ,si daca aceasta persoana are vreun drept.Va mai rog sa-mi spuneti ce se intampla cu testamentul, cand unul dintre mostenitori decedeaza ,,inaintea persoanei care a dipus testamentul .Va multumesc