avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 804 soluții astăzi
Forum Activitate macra.cosmin

Activitate macra.cosmin

In timp ce ma plimbam cu bicicleta şi cu câinele meu pe stradă am observat pe jos nişte obiecte din plastic. Am ridicat acele obiecte (ornamente) din plastic de mici dimensiuni de pe jos şi am luat decizia de a le preda poliţiei, însă imediat a venit lângă mine o persoană care m-a acuzat că am demontat obiectele de pe autoturismul său parcat la aproximativ 1 metru distanţă. Mi-a solicitat să sun la 112 însă nu aveam telefonul la mine (nici dânsul nu avea telefonul la el). Am vrut să îi restitui obiectele găsite pe jos însă persoana respectivă m-a bruscat şi m-a lovit susţinând că le-am demontat de pe autoturismul său. Am spus că sunt agent de poliţie însă persoana mi-a spus că poliţiştii sunt nişte hoţi care nu îşi fac datoria deoarece autoturismul său a fost spart în trecut iar poliţiştii nu au identificat autorul. După aproximativ 2 minute de discuţii în contadictoriu cu persoana respectivă, la faţa locului a venit o rudă de gr. II , de a dânsului, respectiv un nepot de al său care a sunat la 112. Poliţia a început urmărirea penală IN REM (pentru faptă) pt. infracţiunea de furt calificat art. 229, alin. 1, lit. d, doar pe baza declaratiei persoanei care este utilizatorul autoturismului (proprietar fiind fiul său) care a declarat că m-a văzut, de pe balconul locuintei sale situat vis-a-vis pe cealaltă parte a străzii, în timp ce demontam acele ornamente de plastic de pe autoturismul său. Este suficientă această probă pentru începerea urmăririi penale IN REM? La faţa locului s-au efectuat verificări de către poliţie şi s-a stabilit că nu sunt camere video şi nu au fost identificaţi martori. În plus s-a declanşat procedura cercetării disciplinare împotriva mea, pentru "comportare necorespunzătoare în societate care aduce atingere prestigiului institutiei", doar pe baza declaraţiei persoanei care susţine că m-a văzut de pe balconul locuinţei şi pe baza rapoartelor poliţiştilor care au intervenit la faţa locului, unul din poliţişti menţionând pe raportul său că a văzut o şurubelniţă în rucsacul meu care se afla în coşul bicicletei dar nu a procedat la ridicarea acesteia. Nu trebuia să se dispună confiscarea şurubelniţei daca s-a presupus că aceasta a fost utilizată la săvârşirea infracţiunii? Poate fi folosită ca probă împotriva mea dacă nu s-a dispus confiscarea acesteia? Pe baza declaraţiei persoanei care suţine că m-a văzut,şi fără nici un alt ,martor, în Raportul de Cercetare Prealabilă, ofiţerul desemnat cu cercetarea mea disciplinară menţionează că "cu ajutorul unei şurubelniţe, a demontat din sistemul de prindere, cele trei ornamente din plastic de pe autoturism". Menţionez că persoana vătămată a scris în declaraţia sa că "m-am oprit în dreptul autoturismului său, am rezemat bicicleta de gard, şi m-am aplecat în faţa maşinii sale, iar acest comportament i s-a părut suspect motiv pentru care a coborat din apartament si m-a surprins introducând în rucsac cele trei ornamente de plastic", deci nu menţionează în declaraţie că am demontat utilizând o şurubelniţă, însă menţioneză că am incercat să fug de la faţa locului. Pot să fiu sancţionat disciplinar pentru aceste fapte? Daca nu există martori mi se poate aplica o sancţiune disciplinara doar pe declaraţia persoanei vătămate?În temeiul art 62 indice 5 din Legea 360/2002 privind Statutul poliţistului, nu ar trebui să se suspende procedura disciplinară până la soluţionarea definitivă a cauzei penale? Este necesar să angajez un avocat?
Va mulţumesc frumos şi aştept răspunsurile dumneavoastră.