avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 387 soluții astăzi
Forum Activitate mada1971

Activitate mada1971

Răspuns la discuția iesire din indiviziune
Din cate stiu eu, iesirea din indiviziune pe cale amiabila se poate face si verbal in cazul nostru faptul ca am acceptat zidirea unei usi si acordul dat de fiecare pentru mansardare pe partea lui inseamna ca practic am facut deja un partaj amiabil.
Pe de alta parte problema impartirii terenului este o problema deoarece jumatatea unuia constituie drumul de servitute pentru celalalt ...deci cel dintai se simte nedreptatit si vrea sa ceara despagubiri...
Daca drumul de servitute este proprietatea primului dar ramane in folosinta celui de-al doilea fiind drum de servitute care sunt limitele care se pot impune?
Speta : Doi coproprietari al unui imobil cu 4 camere ,fara sa iasa din indiviziune la notar, si-au dat acordul unul celuilalt sa-si construiasca fiecare pe partea lui (intelegandu-se pe partea lui ca s-a zidit o usa intre ei si s-au separat proprietatile) o mansarda.Autorizatiile de construire au fost eliberate pentru fiecare in parte iar luarea in folosinta s-a efectuat de asemenea pe numele fiecaruia.Constructiile noi nu au fost inca intabulate, iar pe extrasul de CF apare doar imobilul pe care s-a construit cu coproprietari.mentionez ca la toate utilitatile (gaz, curent, apa 0 s-au facut separarile doar ca se afla pe gardul de la strada si trec prin spatele uneia dintre case care se afla mai aproape de strada.Ceilalati coproprietari care au luat partea din spate a casei au putin mai mult teren pentru ca au dreptul la drumul de servitute.Intrebare Ce pasi sunt de facut acum daca vrem totusi sa iesim din indiviziune???
Daca acordurile facute la notar cu privire la constructiile de mansardare tin loc de iesire din indiviziune pe cale amiabila?
Daca iesirea din indiviziune pe cale amiabila trebuie impartita perfect egal sau la intelegere?
Daca totusi se poate face o imparteala a terenului si unul dintre proprietari va avea mai mult si unul mai putin( si unul vrea sa vanda),daca se pot pune anumite conditii?( cum ar fi accesul la utilitatile din spatele casei)
Daca se poate face iesirea din indiviziune doar pe partea de jos si apoi sa intabulam mansardele sau trebuie sa intabulam mansardele si apoi sa se faca iesirea din indiviziune cea ce nu mi se pare foarte corect pentru ca unul a facut constructie din lemn iar altul din BCA .
Mentionez ca atunci cand s-au facut acordurile pentru constructie s-a luat in calcul ca imparteala nu este tocmai egala deoarece o parte din imobil a fost costruit de catre unul dintre coproprietari doar ca nu are dovezi palpabile( adica pe vremea aceea imobilul fiind pe numele parintilor)
Acum cand s-a pus in discutie iesirea din indiviziune au aparut unele discutii referitoare la partaj
Va rog sfatuiti-ma cum sa facem sa fie bine si care ar fi pasii de urmat, iar daca nu am fost destul de explicita va rog sa-mi cereti detalii.Va multumesc