avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 365 soluții astăzi
Forum Activitate Valentin8415

Activitate Valentin8415

Răspuns la discuția Retragere plangere


av. Carmen Matei a scris:

Retragerea plangerii prealabile poate interveni pana la pronuntarea unei hotarari definitive.

Adica eu trebuie sa.merg sa fac o alta declaratie pentru retragerea plangerii, nu o sa.ma mai cheme pentru alte declaratii....am crezut ca o sa.ma cheme sa dau iar o declaratie la sectie...pentru ca ce.a care mi.au luato jandarmii a fost scrisa de dansii dupa spusele.mele si semnata de mine...
Răspuns la discuția Retragere plangere
Cat timp am la dispozitie sa pot retrage plangerea?
Răspuns la discuția Retragere plangere

Valentin8415 a scris:

Buna ziua, acum 3 saptamani am fost agresat eu si sotia din pricina faptului ca faceau gratar in fata geamului de la bloc, aici fiind si un copac unde urineaza si ziua miroase groaznic....a sunat sotia la 112 si a venit o patrula de la jandarmerie care ne.au luat declaratiile referitor la cele intamplate, ulterior eu am mers la spital deoarece in timpul altercatiei unu dintre ei a inceput sa o loveasca pe sotie iar eu l.am imobilizat fara sa il lovesc, iar in timp ce il tineam ma muscat de mana iar alta persoana ma lovit cu picioarele cand eram jos.....de 3 saptamani nu am mai fost contactati...dar noi nu vrem sa mai existe plangerea, deoarece nu vrem sa ajungem prin tribunale cu ei...si este posibil sa ne impacam...cum se procedeaza in acest caz pentru a inchide conflictul...poatr ajunge mai departe plangerea din acea seara fara o plangere ulterioara? Multumesc !!
Răspuns la discuția Somaj Tehnic
Multumesc !O sa o faca, dar eu nu am cum sa vad ce acte a facut el..si sa ii cer ceva sa imi dea care sa dovedeasca asta...nici nu cunosc legile...asta e..eu oricum i.am dat raspuns ca refuz sa ma duc.El a precizat ca suntem la dispozitia angajatorului cand a spus ca o sa ne mai cheme...dar cat contractul este suspendat nu prea ar avea voie...ce face il activeaza 2 zile apoi iar il suspenda? E de plans cu ei..
Voiam sa stiu ce inseamna " la dispozitia angajatorului" si daca o sa mi se impute si zile din concediul de odihna pentru perioada asta.
Altceva,cand au fost maririle de salariu, la inceputul anului trecut si acesta nu am semnat nimic pentru marire sau un nou contract ceva..mentionez ca lucrez de 13 ani la dansii..
Discuție Somaj Tehnic
Buna Ziua !! Lucrez la o fabrica mase plastice, si ne-a bagat in somaj tehnic pana pe 15 aprilie...patronul a zis cand mai are nevoie de noi ne mai cheama pe unii o zi doua si ne plateste ziua normala el dar nu ne mai da indemnizatia de 75%, de i practic daca stau acasa iau 75% din zi iar daca ma duc lucrez pe 25 % ...este normal asa ceva? Sau dansul vrea sa lucrez la negru....dupa ce vin o zi doua iarasi sunt in somaj pana pe data respectiva..