avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 965 soluții astăzi
Forum Activitate ZCosmin

Activitate ZCosmin

Ma gandeam si la posibilitatea de a-mi izola fonic apartamentul dar costurile se ridica la zeci de mii de euro, bani pe care nu ii am si daca i-as avea as putea sa ii folosesc ca avans la alt apartament.
Ce mai vreau sa va intreb e daca stiti daca exista posibilitatea ca primaria sa acorde fonduri (proprii sau europene) pentru asa ceva, chiar daca nu 100%? Izolatia fonica e si foarte eficienta termica si daca se contribuie la izolarea termica exterioara a blocului ma gandeam ca e posibilitatea de a fi si pentru interiorul sau.
Multumesc pentru raspuns.
Oare ca si probe ar conta inregistrari audio/video pe telefon sau daca inregistrez sunelete cu un sonometru de genul [ link extern ] ?
Sau ar trebui sa fie ceva omologat si inregistrat de o persoana "oficiala"?

Cealalta vecina afectata e o doamna in varsta care nu vrea sa se implice si ma indoiesc ca ar vrea sa ajunga la judecata.

De asemenea cel mai mic copil are 1 an si cel mai mare aprox 16. Nu ar fi o optiune sa asteptam peste 20 ani sa plece la casele lor.
As vrea sa stiu daca solutia oferita este strict legata de faptul ca vecina este vaduva si are 6 copii. Daca aveam vecini tineri necasatoriti fara copii care faceau zgomot era acelasi lucru? Ce vreau sa aflu este, daca legea se aplica subiectiv si daca da atunci exista o problema.
Buna ziua,

Am o problema cu vecini galagiosi si caut sfaturi, daca legea se aplica si pentru ei la fel cum se aplica si pentru mine si daca e posibil sa ajungem in fata unei instante judecatoresti cu acest caz si sa castigam. Este vorba de o mama, vaduva cu 6 copii, eu stau la etajul 9 si ei la 8. In fiecare zi fac un zgomot infernal; striga mult, dar mai ales tropaie, fug, sar din pat direct pe podea, trantesc scaune, trag scaune dupa ei in toata casa etc. Se zguduie peretii si podeaua noastra si vecina de sub ei ne-a spus ca i se misca candelabrele.
Am depus o sesizare la politia locala, au chemat-o pe doamna la sectie si m-au sunat dupa. Au fost extrem de subiectivi si mi-au spus ca nu au ce sa faca,pentru ca e vaduva si are 6 copii, trebuie sa ii intelegem si nu vor sa faca nimic pentru ca ar dauna imaginea politiei. Din spusele domnului politist: "Daca s-ar afla la stiri ca ei se iau de o mama cu 6 copii ar avea de suferit imaginea lor".
Am incercat sa vorbim cu ea. In prima faza discutiile au fost intelese, am incercat de mai multe ori sa ii oferim solutii, sa o rugam insistent sa isi educe copiii asa cum fac si alti parinti care stau la bloc. Ultima data m-am oferit sa le iau covoare anti impact dar doamna a refuzat pe motivul ca ea nu are chef sa curete covoare. Intelegem ca ii e greu dar nu ar trebui sa faci si pentru altii sa le fie greu. In momentul de fata e ca si cum ai trai deasupra unei gradinite cu copii scapati de sub control.
Nu stiu ce sa mai fac, daca politia refuza sa ajute si ea nu intelege si nu ii pasa. Si eu si sotia mea vrem sa facem un copil si in situatia aste e imposibil. Am si scos apartamentul la vanzare, ceea ce mi se pare incorect dupa ce am investit atata timp si bani in ultimii ani.

Va rog sa ma sfatuiti cum sa fac mai departe din punct de vedere legal. De asemenea, exista avocati specializati pe aceasta problema?
Daca vreti mai multe detalii pot sa vi le ofer cu placere.
Multumesc.