avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 597 soluții astăzi
Forum Activitate TGU

Activitate TGU

s-a discutat de culpa comuna cat dosarul a fost la politia rutiera ....agentul care ancheteaza cazul de la cercetari penale mi-a zis ca nu se pune baza pe "verdictul" dat de rutiera ei constatand in mare....el ulterior stabilind conform declaratiilor,martorilor (daca sunt) expertizelor cine ce cum e vinovat...repet eu nu am dat declaratie inca ....
Va salut in primul rand ...

la sfarsitul lui mai am avut un accident in urma caruia am fost diagnosticat cu fractura clavicula + disfunctie acromio-claviculara mai pe scurt umaru dislocat si clavicula fracturata si am fost operat
detalii accident: sunt motociclist ...rulam pe un drum cu o singura banda pe sens si intru reguamentar in depasirea unei dube ..fara viteza excesiva iar in fata dubei observ un autotorism ...toate bune si frumoase imi continui deplasarea (revin pe banda) dupa ce am depasit duba si autotorismul din fata dubei face stanga sa intre pe o straduta iar eu cu autotorismul situat in fata mea pe dreapta nu am avut alta solutie decat sa incerc evitarea lui prin stanga intrand pe contrasens(nu veneau autovehicule din sens opus era asa cum am considerat la momentul respectiv cea mai buna solutie ) am folosit frana dar nu excesiv din teama sa nu pierd aderenta si sa intru cu totul in masina si cum am spus mai sus incerc evitarea lui prin stanga ..fara succes acrosandu`l in stanga fata provocandu`i pagume minore (far spart semnal spart aripa fata putin indoita)

sunt cam nelamurit ca nu prea stiu ce sa fac ...motorul meu este cam zob ...presupun ca orice asigurator l-ar da dauna totala (carenaj complet spart janta fata crapata discuri frana indoite furca cu telescoape rupte radiator si alte cateva maruntisuri) bani am dat la operatie spagi s.a.m.d

este destul de incurcata deoarece soferul a sustinut ca s-a asigurat tot tacamul pt efectuarea manevrei de schimbare de directie iar eu conform expertizei pe care au facut`o cei de la rutiera am fost gasit pe contrasens si s-a presupus ca eram in depasire pe linie continua intr-o intersectie cu drum fara prioritate prevazut cu trecere de pietoni ....din ce am scris mai sus nu aveam aceasta intentie ...nu ma asteptam sa fie inca un autotorism dupa aceea duba si plus de asta daca il vedeam nu ma mai angajam in depasirea dubei sa nu mai zic daca il vedeam semnalizand ....

asa acum dosarul este la cercetari penale si am fost sfatuit sa ma inteleg cu baiatul in cauza ...care nu m-a cautat in tot acest timp (1 luna 1sapt) si am fost nevoit sa il sun eu urmand sa ne intalnim azi sa discutam

acum ...dosarul de la rutiera a plecat cu constatare : culpa comuna.....eu nici macar nu am dat declaratie pana acum (internat operatie recuperare)

intrebari ...ce sa fac....merg pe ideea ca tipu nu prea are bani ....nu ma intereseaza sa il jupoi de viu dar cineva trebuie sa plateasca pentru motor si pt cheltuielile din aceasta perioada ...care nu sunt deloc neglijabile ...iar eu nu ma consider vinovat ajungand in situatia asta din cauza lui...va intreb pt ca nush cum sa pun problema ca sa fie bine si pentru mine si pentru el

alte detalii ...in functie de declaratia mea de la cercetari penale care ar fi sansele sa iasa el vinovat complet pt a imi recupera o parte din bani de la asigurator ?am aceste dubii deoarece cand au venit la spital sa imi faca testul de alcolemie (care a iesit 0)erau un pic tare pe mine referitor la linia continua si recunosc ca sunt un pic dezorientat.... la culpa comuna asigurarea am inteles ca ofera fix 0 fiecare reparandu`si vehiculul pe banii personali

daca iese el vinovat ce se intampla ? in situatia in care nu depun plangere asupra lui deoarece ma gandeam sa vorbesc cu el sa ii explic ce si cum am cheltuit si sa ii propun sa recuperez marea parte a banilor de la asigurare si restul de la el

Multumesc anticipat