avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 669 soluții astăzi
Forum Activitate Ciprian Melinte

Activitate Ciprian Melinte

Proprietarul are obligatia sa predea o copie a contractului de vanzare conform carei legi(articol,alineat)?I-am prezentat informatiile necesare dar dansul nu a vrut sa le noteze.Eu nu-mi las copii dupa acte la oricine daca acest lucru nu este prevazut de lege.Legea care specifica faptul ca proprietarul este obligat sa lase o copie nu mai exista din 2018.
Buna ziua,

Administratorul imi cere copie dupa contractul de vanzare-cumparare pentru arhivare desi in noua lege nr.196/2018 nu se specifica asa ceva in obligatiile proprietarilor.
Obligatia mea ca proprietar este urmatoarea:''art.33 alineatul (6) La încheierea actului autentic sau, după caz, la pronunțarea hotărârii judecătorești ori a încheierii actului de adjudecare, notarul public sau, după caz, instanța de judecată ori executorul judecătoresc va menționa în act că noului proprietar îi revine obligația să prezinte președintelui asociației de proprietari, în termen de 10 zile lucrătoare de la efectuarea transferului dreptului de proprietate, informațiile necesare, conform actelor de proprietate, în vederea calculului cotelor de contribuție la cheltuielile asociației de proprietari pentru respectiva locuință sau pentru spațiile cu altă destinație decât aceea de locuință, și datele de contact ale proprietarului.''
Administratorul a refuzat sa preia informatiile necesare din actele mele spunand ca sunt obligat sa las copie dupa acte la dansul.
Puteti sa-mi spuneti exact in lege(articol,alineat) unde se specifica clar ca proprietarul trebuie sa lase aceste documente.

Va multumesc!