avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 878 soluții astăzi
Forum Activitate Braven

Activitate Braven

Buna ziua,

Nu am gasit raspuns cautand pe internet la urmatoarea intrebare asa ca sper ca pot sa gasesc un raspuns aici. Doresc sa stiu care sunt toate costurile aferente transmiterii unui bun imobiliar achizitionat prin credit de catre mine ca si persoana fizica catre un SRL detinut in totalitate de mine. Exemplu concret:

Imobil achizitionat in valoare de EUR 200.000 prin credit ipotecar 20% avans, 30 ani. Doresc ca acest bun sa fie transmis catre un SRL detinut in totalitate de mine.

Ce taxe/plati voi avea de platit, atat ca si persoana fizica cat si ca entitate juridica?

SRL-ul va prelua creditul pe 30 ani, sau va trebui sa finantez achizitia printr-un nou credit?

Multumesc anticipat.
Buna ziua,

Nu am multe cunostinte in acest domeniu si m-ar ajuta enorm o confirmare la urmatoarea intrebare - Pot sa operez o bucatarie comerciala (a unui restaurant) intr-un apartament de bloc, avand in vedere ca obtin aprobarea vecinilor cum ca este OK pentru ei sa fac asta?

Daca da, voi avea nevoie de acte/aprobari aditionale, sau toate informatiile publicate pe acest forum sunt suficiente?