avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 568 soluții astăzi
Forum Activitate Edithmaria

Activitate Edithmaria

Buna ziua! In septembrie 2019 am cumpărat cu procura o casa făcută in anii '60 aproximativ. In aceeași curte există o altă casa din anii '70. Fiecare dintre ele aparținând a două surori. Fiind in aceeași curte, chiar una lângă cealaltă, stabiliseram sa le cumpar pe amândouă. După semnarea contractului de vânzare-cumpărare, mi s-a spus ca cea veche nu are contuar de lumina. Tin sa precizez ca pentru a o putea vinde au folosit (asa cum se cere) ultima factura de curent, practic a celeilalte case. Intre timp, relatiile dintre mine si vânzători s-au deteriorat si ma aflu acum într-o situație din care nu știu cum sa ies, lăsând la o parte faptul ca sunt într-o casa plină de gandaci, de furnici, de gaurele, cu peretii uzi si din care pica bucatele de gresie si de zid, sunt într-o curte comuna cu nu se știe cine. Cealalta casa este de restructurat, este nelocuita de foarte mulți ani. Pentru ca am fost deja pacaliti cu prima, am fost mai atenti la cea de-a doua. Acum vor sa o vândă altcuiva pe cealaltă pentru ca si cu aceea am descoperit nereguli, în plus, ma ameninta ca-n orice moment îmi pot opri curentul. Aș avea mare nevoie sa știu dacă este legal faptul ca in contractul de vânzare-cumpărare nu se scrie nimic despre faptul ca ei au vândut casa pe care am cumparat-o eu fara contuar de electricitate, dar folosind factura celeilalte? In prezent, chiar si acum ca suntem in carantina, vin peste mine tot timpul, rudele celor care au casa in vanzare (pentru ca ei sunt plecați), vin rudele singure si vin si cu clienti... ar fi multe de spus... As vrea să știu cum as putea să ies din aceasta situație. Va mulțumesc!