avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 583 soluții astăzi
Forum Activitate alnar

Activitate alnar

Discuție Dreptul muncii
Buna ziua,
Sunt angajata la o societate unde 1 sau 2 saptamani pe luna sunt nevoita datorita specificului sa muncesc 9 ore/zi, astfel ( 8 ore program normal de la birou si 1 ora seara de acasa).
Tot in aceasta saptamana muncesc si in timpul de repaus saptamanal cate 4 ore/zi (sambata 4 ore si duminica 4 ore).
Pentru munca din zilele de repaus saptamanal angajatorul ma “obliga” sa stau acasa 2 zile si imi acorda un spor de 100% pentru cele 8 ore lucrare in zilele de repaus saptamanal.
Consider ca la calculul orelor lucrate lunar si renumerate, se pierd 8 ore, pentru ca sunt nevoita sa stau acasa 2 zile lucratoare (16 ore) si sporul acordat de angajator este efectiv pentru nr. de ore lucrate in zilele de repaus (8 ore).
La sfarsitul lunii constat ca salariul meu este diminuat cu 4x2 ore sau 4x4 ore.
De exemplu:
luna martie a avut 23 zile lucratoare, eu am muncit 2 weekend –uri (16 ore).
23x8 = 184 ore
Am fost renumerata pentru 152 ore, si mi s-a acordat un spor pentru sambata si duminica de 100% pentru 16 ore.
Mi s-a acordat 4 zile libere (4zile * 8 ore = 32 ore)
Diferenta intre numarul de ore lucrate in zilele de repaus si numarul de ore acordate “liber “ este de 16 ore).
Va rog sa imi spuneti daca sunt indreptatita sa solicit angajatorului acordarea unui spor, avand in vedere disconfortul creat de munca desfasurata in zilele de repaus, si daca munca in flux continuu ( de luni pana luni), poate fi considerata ca o “permanenta” iar zilele de repaus saptamanal pot fi incadrate ca zile de consemn la domiciliul avand in vedere ca activitatea in aceste zile se desfasoara fractionat in intervalul orar 09-22.00.
Multumesc.