avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 465 soluții astăzi
Forum Activitate LT20

Activitate LT20

Buna ziua
Avem o hotarare judecatoreasca prin care se dispune o rectificare de suprafata(terenul cumparat era mai mare in realitate decat in acte) precum si sistarea starii de indiviziune a celor 4 coproprietari.Cei 4 coproprietari au terenurile delimitate dupa cum au cazut de acord cu mult timp inainte de cumpararea acestui teren ,cum il folosea fiecare .In urma acestei sistari a starii de indiviziune,onform contractului fiecarui coproprietar ii revine o cota de 1/4.(asa a dorit vanzatorul sa faca contractul si toata lumea a ignorat acest aspect.Fiecare coproprietar "detine"suprafata diferita de acea cota de 1/4-mai mare sau mai mica).Acum intervine problema tatalui meu.El a ocupat ,ingradit si folosit de la bun inceput o suprafata mai mare decat cota de 1/4,iar vecinul o suprafata mai mica,drept pentru care s-a hotarat ca o parte din suprafata ocupata de tatal meu sa ii revina vecinuluui.Vecinul este o persoana cu care nu poti avea o discutie civilizata ,si cu care nu poti ajunge la nici un fel de intelegere verbala,el este de fapt si motivul pentru care s-a ajuns in instanta .
Intrebarea mea este daca acest vecin are dreptul legal sa mute vreun gard,sa intre pe terenul ocupat de tatal meu sub motivul ca de acum este al lui .A inceput sa faca tot felul de lucrari pe terenul pe care sustine ca este al lui desi aceasta hotarare judecatoreasca inca nu este inscrisa in CF,deci nu sunt finalizate demersurile de dobandire a acelui teren.Noi am inteles ca acel teren ii revine lui in urma acelei hotarari dar vrem ca totul sa decurga conform procedurilor,si mi se pare abuziv ceea ce face el(este destul de agresiv cu tatal meu care sufera de ceva probleme neurologice si nu poate raspunde acestor agresiuni).
Va multumesc pentru rabdare si ajutor