avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 391 soluții astăzi
Forum Activitate cipyk

Activitate cipyk

Am citit o stire in care un domn din Franta, care a achizitionat un laptop Asus cu sistem de operare Windows XP preinstalat, a solicitat returnarea banilor pe licenta Windows, pe motiv ca nu are nevoie de aceasta, si ca va folosi Linux.
Dupa refuzul ASUS, domnul respectiv a dat in judecata firma ASUS si, ajutat de OPC-ul francez a avut castig de cauza - curtea de judecata a obligat divizia franceza a Asus sa-i plateasca omului o anumita suma in contravaloarea licentei de Windows. Sursa articolului este disponibila in engleza aici: [ link extern ]

Intrebarea mea ar fi daca in Romania exista asemnea prevederi legislative. Practic eu vreau sa cumpar un anumit laptop, cu anumite specificatii pe care il gasesc doar in varianta cu Sistem de Operare preinstalat, dar nu vreau sa platesc si licenta de Windows (XP sau Vista) pe care nu o voi folosi. Deci as vrea sa-mi recuperez banii pe aceasta licenta (indiferent de suma).

Are cineva vreo idee daca se poate incepe un demers in acest sens si care ar fi pasii pentru asa ceva?

Multumesc,
Ciprian Cucu