avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 741 soluții astăzi
Forum Activitate 10032020

Activitate 10032020

cred ca legea picnicului se refera la spatii publice; acesta este un spatiu privat (se desfasoara la vecin in curte); doar FUMUL lui este la mine tot .. :)
buna,
multumesc; cred ca singura solutie ar fi sa il mute pe o alta latura a curtii dar fiind gratar din caramida (construit) va fi putin probabil sa o faca; si nu cred ca o va face..
Buna seara,
locuiesc la un duplex de 2 ani de zile si am urmatoarea situatie:
- gratarul vecinului este construit din beton langa gardul de hotar si destul de aproape de terasa noastra (si a lui desigur). Am crezut ca nu ma va deranja mereu fumul dar, dupa 2 ani de zile, va garantez ca tot fumul vine NUMAi spre terasa noastra (cred ca are legatura cu pozitionarea caselor Est-Vest); ideea este ca si pur si simplu nu se poate sta in curte sau pe terasa cand face gratar; nici rufele la uscat nu le putem lasa; pur si simplu intram in casa.
Exista vreo regula in acest sens: unde trebuie construit gratarul, sau cum trebuie construit, etc.
Mentionez ca nu l-am abordat pe acest subiect pe vecin deoarece am crezut ca nu va fi o problema majora; dar a adevenit si as vrea sa stiu o opinie juridica.
Multumesc.