avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 852 soluții astăzi
Forum Activitate Florentina.Raluca

Activitate Florentina.Raluca

Multumesc frumos . Asa o sa fac !

[
Eu nu zic ca eu nu am gresit . Habar nu am avut ca asa se face , ca daca stiam va dati seama ca faceam si lucrul acesta. Dar trebuie sa fie ceva ...ca acum sincer daca persoana in cauza foloseste masina pt furt sau face vreun accident doamne fereste ...tot eu platesc ?
Buna ziua. Am vandut si eu in urma cu aproximativ 2 ani unei persoane o masina.De vreo luna de zile imi vin amenzi aproape in fiecare zi pentru rovigneta. Cei din austria in plicul cu procesul verbal mi au pus la dispozitie si o declaratie in caz ca nu am condus eu dar eu fiind propietarul masinii ( sau cel putin asta am inteles eu ).Ce anume trebuie sa fac ... in afara sa platesc amnezile , pt ca asta nu vreau deoarece nu am incalcat eu legea si nici nu mai detin masina de aproape 2 ani .Am sunat la Drpciv si la Taxe si impozite si mi au dat acelasi raspuns halucinant...ca trebuie sa platesc eu amenzile pt ca eu apar ca ultimul propietar al masinii . Ceea ce este absolut aberant .Eu am fost de buna credinta si am inscris masina cand am cumparat o.... iar dupa ce o vand tot eu sunt buna de plata pt greselile altora care pe deasupra incalca legea ca nu au reinscris masina. Mentionez ca am contractul de vanzare cumparare si copia de buletin a persoanei caruia i am vandut (asta daca nu a revandut o ) . Va rog din suflet sa ma indrumati . Multumesc anticipat