avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 513 soluții astăzi
Forum Activitate Utilizator2889

Activitate Utilizator2889

Răspuns la discuția Probleme acces locuinta
Multumesc frumos!
Răspuns la discuția Probleme acces locuinta
Fratii ne-am hotarat ca doar noi familia sa o folosim la nevoie, fara ca alte persoane straine sa locuiasca acolo fara dreptul nostru. Fratele a dus si alte persoane sa locuiasca acolo fara acordul nimanui, practiv abuzeaza de dreptul nostru. Noi ne gandeam ca se poate sa chemam politia sa scoata din locuinta persoanele straine macar. Nu avem treaba ca locuieste fratele acolo, ci persoanele straine.
Buna ziua! Tata a murit anul trecut in iunie, iar noi (3 frati si 1 frate decedat cu 2 copii lasati in urma) nu am facut inca succesiunea. As vrea sa stiu daca este posibil pana la deschiderea succesiunii daca pot obtine un ordin de evacuare / o interdictie de folosire a locuintei unde statea tata. Locuinta este doar pe numele tatalui fiind cumparata la multi ani dupa divort. AS vrea ca locuinta sa stea inchisa si sa nu fie folosita de nimeni pana nu facem partajul. In prezent unul din frati a ocupat in mod abuziv locuinta impreuna cu concubina si copilul acestuia + animale de companie. Restul fratilor am cazut de acord ca persoanele straine sa iasa din locuinta(pt ca sa instalat cu tot cu haine), nu ne ofera nimic, in permanenta usa este inchisa din interior si noi nu putem intra, iar daca intram face scandal. Se poate obtine vreun document prin care sa ii facem sa elibereze locuinta?Avem dreptul la ceva despagubiri?