avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 585 soluții astăzi
Forum Activitate TEOROMA

Activitate TEOROMA


Buna ziua gi-jane2,

Ati scris :
"[nu e nimeni obligat sa lase mostenire]"

De acord.
Dar, cand parintii lasa toata mostenirea unui copil iar celulalt nimic, cred ca este necorect, necinstit si imoral mai ales ca acestia nu au nimic de reprosat, dimpotriva.
Si cu atat mai mult cu cat este vorba de un ratat profesional si familial care si-a dezvoltat aptitudini in compensatie de a abuza, de a insela si escroca chiar cu violenta pe acesti parinti.

["nu aveti nici cea mai mica sansa ca nu exista masa succesorala, nu aveti rezerva din ce sa solicitati.
ati fi avut daca fratele ramanea proprietar si ati fi dovedit ca nu a platit, dovedeati ca e vb de o donatie deghizata . nu mai conteaza cum putea sa fie, daca nu e".]

Apartamentul a fost evalut la 270.000 € vandut prin contract la 220.000 € din care 50.000 € primiti in avans de parinti in 2007 cu antecontract de vanzare-cumparare cand parintii avea numai uzulfruct viager !!

In 2008, chiriasa cumparatoare a platit restul de 170.000 € cu credit de catre BRD – Groupe Société Générale SA virati prin transfer bancar in contul bancar deschis la BRD Groupe Société Générale pe NUMELE tatalui meu.

Deci masa succesorala reprezinta cel putin aceasta suma de 170.000 € la BRD Société Générale in contul bancar al tatalui.

In fine credeti ca in aceste conditii am « cea mai mica sansa » ?
Va multumesc
Buna ziua,
Va rog sa ma lamuriti in privinta unei succesiuni.
Tatal meu a decedat in decembrie 2022, mama traieste.
Am un frate care locuieste in Germania.
Parintii erau proprietari din anul 1975 al unui apartament de 4 camere in Bucuresti unde am locuit cu totii.
In 1998, fratele i-a convins pe parinti sa-i cumpere pe numele lui un apartament de 2 camere unde sa intre in spatiu iar apartementul de 4 camere sa il inchirieze
In 2005, fratele i-a convins pe parinti sa-i vanda lui cu uzufruct viager apartamentul de 4 camere, bineinteles fara sa plateasca nici un ban.
Este primul contract de vanzare-cumparare nuda proprietate cu uzufruct viager.
In 2008, fratele i-a convins pe parinti sa rascumpere nuda proprietate, bineinteles fara ca sa se plateasca nici un ban si sa vanda apartamentul de 4 camere.... chiriasei.
In aceeasi zi, au fost semnate al doilea contract de vanzare-cumparare nuda proprietate si al treilea contract de vanzare-cumparare cu chiriasa.
Toate tranzactiile si contractele au fost facute pe ascuns, fara sa mi se sufle un cuvant.
Fratele mai tanar cu 3 ani decat mine este o relatie extraconjugala a mamei dar tata l-a recunoscut.
In 2016 pe ascuns, fratele si mama l-au dus pe tata la un azil de batrani.
Cand am aflat adresa azilului, si m-am dus sa-l vad, fratele si mama l-au scos si fara sa-mi sufle un cuvant l-au dus la un alt azil, in judetul Ilfov.
Parintii au mostenit case si pamant pe care le-au vandut.
Mama si fratele spun ca nu a ramas nimic pentru a face succesiune.
Am auzit de rezerva succesorala.
Ar trebui sa iau un avocat pentru un proces.
As dori sa stiu daca am sanse la rezerva succesorala stiind ca nu mai exista nici un bun imobiliar (asta a si fost intentia fratelui si a mamei).
Va multumesc
Buna seara,
Sunt stabilit in Franta de mai multi ani, si as dori sa stiu daca pentru noua ani de zile (1979-1988) lucrati fara intrerupere la Bucuresti in invatamant, as avea drept la o pensie am implinit deja 65 de ani.
Pot sa dovedesc anii lucrati cu Carnetul de munca aflat in posesia mea.
In cazul afirmativ unde si cum trebuie sa procedez pentru depunerea dosarului.
Va multumesc,
Cu stima,