avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 540 soluții astăzi
Forum Activitate Mariana Rosca

Activitate Mariana Rosca

Răspuns la discuția Montare camera supraveghere curte
Multumesc ptr raspuns, dar avand in vedere ca eu sunt pers fizica si montez camerele de supraveghere pe proprietatea mea, speta privind proprietarii de magazine nu se aplica in cazul meu. Obligativitatea privind instalarea camerelor doar cu firme autorizate se adreseaza doar pers juridice, nu si celor fizice.
Din tot ce am citit pana acum, atata timp cat supravegherea se face ptr protectia personala si nu sunt expuse mediilor online aceste filmari, sau nu se stocheaza mai mult de 30 zile, nu ar fi nicio problema. Intrucat tot ce am citit pana acum este destul de ambigu, pe mine ma intereseaza dc din pct de vedere GDPR, exista o lege sau orice altceva care interzice/sanctioneaza filmarea intrarii in curte si a masinii personale care este parcata pe spatiul public din fata portii mele.
Multumesc!
Buna ziua.

In urma unor evenimente nefericite de care am avut parte( intrat si furat din curte), dorim sa instalam cateva camere de supraveghere in curte, in regim propiu. Va rog sa imi comunicati daca este legala montarea montarea acestor camere de supraveghere pe proprietatea mea, dar doua dintre acestea bat si pe domeniul public, in locul unde ne parcam cele 2 masini pe care le detinem. Mentionez ca absolut toate camerele le montam in curtea noastra, proprietate personala, iar cele 2 de la porta care bat si pe domeniul public, sunt la o inaltime destul de mare ca sa poata cuprinde toata curtea. Doresc sa mentionez ca am tot cautat pe internet, dar pana la urma nu am aflat un raspuns concludent la intrebarea mea.

Multumesc