avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 822 soluții astăzi
Forum Activitate Cornelia93

Activitate Cornelia93

O sa caut si o sa incerc sa fac asta! Multumesc mult pt raspuns

ynocentta a scris:

Pentru a preintampina situatii neplacute informati oficial SPR evidenta auto si CNAIR ca nu mai sunteti proprietarul vehiculului cu datele de identificare XXX care a fost instrainat la data YYY in favoarea numitului ZZZ

Ba da !! Am fost cu ea la primarie si am radiat o fiscal. Dar multa lume mi a zis ca nu e indeajuns si ca pot primii amenzi daca o lasa pe numele meu.. imi cer scuze ca pun atatea intrebari. Dar nu ma pricep deloc.multumesc anticipat

gi-jane2 a scris:

nu ati depus contractul acolo si ati radiat-o fiscal? interesati-va daca o mai aveti pe rol.
daca inca o aveti, va trebui sa va adresati judecatoriei, il dati in judecata pe ala caruia i-ati nadut-o. E bine ca aveti contract.

Adica de la primarie? Daca am scos acel fiscal?

gi-jane2 a scris:

Daca ati radiat-o de la administratie, mai departe nu mai e treaba dvs.


Contractul de vz cump chiar nu valoreaza nimic? Nu poate contesta nicio amenda sau altceva? Multumesc pt raspuns

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Trebuia sa intrebati pe forum sau sa fie mers la avocat anterior de a intra in aceasta situatie.Nu se procedeaza asa cum ati procedat.
Nu veti rezolva decat prin instanta daca nu va fi cooperant si procesul este mult mai complicat decat pare.

Buna ziua ! Acum o luna de zile in urma unei cautari pe google am dat de un domn care pretindea ca se ocupa cu dezmembrari auto. Am facut cu acesta contract de vz cumparare . Ulterior am mers cu contractul la primarie sa scot fiscalul.. Intre timp am aflat de la.cunostinte/prieteni ca ar fi trebuit sa i scriu pe talonul masinii " instraintat catre..." l am contactat si mi a spus ca s a razgandit si nu a mai dezmembrat masina ci a dat o mai departe altcuiva dandu mi nr de tel al respectivului.l am contactat si am stabilit sa ne vedem sa i dau fiscalul rugandu l sa aduca si talonul pt a scrie pe spatele lui ca a fost instarainat catre altcinneva. Cand ne am vazut mi a spus ca talonul este la sora lui pt ca o a cumparat ei masina si imi trimite o poza pe wssp cu el. Am mers pe incredere si i am dat fiscalul .bineinteles ca acum nu mai raspunde.intrebarea mea este urmatoarea. Daca el nu inscrie masina si o lasa pe numele meu cu numerele mele cum pot rezolva sa nu am probleme? Eu am in continuare unul dintre cele 5 contracte de vz cump stampilate si semnate si la primarie. Multumesc!