avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 980 soluții astăzi
Forum Activitate Eubuzy

Activitate Eubuzy

Bună seara,
Va rog sa mă sfătuiți într-o Chestiune care îl privește pe soțul meu. Momentan locuim in Germania cu Ameldung .Soțul a obținut permisul de conducere in România și anul trecut l-a preschimbat cu unul nemțesc(cea mai mare greșeală) pentru ca expira.
În urma acumulării de 8 puncte pentru depășirea limitei de viteză (a lucrat la firma de curierat),a primit o înștiințare de la biroul de permise de aici ca urmeaza sa i-se retragă dreptul de a mai conduce și că atare sa predea permisul in vederea distrugerii accestuia. Am contactat telefonic biroul de permise de aici și în urma discuției reiese că trebuie să facă MPU (asta pentru că am intrebat eu ,ca domnul de acolo nu s-a sinchisit sa-mi spună).Acest test presupune timp, bani mulți și stres, plus ca e foarte greu mai ales ca Soțul nu cunoaște limba germană, noi oricum avem de gând ca in viitorul apropiat sa ne întoarcem definitiv în România și nu ar fi o problema faptul că nu poate conduce pe Germania .
Intrebarea mea este : ce poate face pentru a-și redobîndi dreptul de a conduce in România?
Va multumesc frumos pentru eventualele răspunsuri!