avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 654 soluții astăzi
Forum Activitate mirceateo

Activitate mirceateo



mirceateo a scris:
pentru un imobil resituit prin dispozitie a primarului general, in temeiul legii 10/2001, in ianuarie 2008, chiriasul are dreptul la reinnoirea contractului potrivit oug 40/1999, dupa ce ii expira, adica incepand cu 8 aprilie 2009 ?
Chiriaşului i-a fost aplicată OUG 8/2004 prin care i s-a prelungit de drept contractul de închiriere până la data de 08.04.2009. Dacă proprietarului i s-a restituit pe cale administrativă imobilulîn ianuarie 2008, iar acesta nu a respectat procedura pe care am expus-o mai sus, va notifica chiriaşul în vederea încheierii contractului cu proprietarul. Nu se poate pune problema nici unei reînnoiri, deoarece cu statul a încetat contractul de închiriere la data punerii în posesie a imobilului proprietarului, iar cu proprietarul nu are încheiat un contract pentru a fi reînnoit. Citiţi cu atenţie ce am scris pentru celălalt user! ;)




ok. are logica ce spuneti. nu am contract, deci nu are ce sa se reinnoiasca. sa inteleg ca atunci nici nu as fi avantajat sa inchei contract cu chiriasul ? pentru ca daca as incheia , la expirare ar avea dreptul la reinnoire ?
si daca nu inchei, imi ramane doar sa astept pana cand expira cel prelungit prin oug 8/2004 ? adica pana in aprilie 2008?
pentru un imobil resituit prin dispozitie a primarului general, in temeiul legii 10/2001, in ianuarie 2008, chiriasul are dreptul la reinnoirea contractului potrivit oug 40/1999, dupa ce ii expira, adica incepand cu 8 aprilie 2009 ?