avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 897 soluții astăzi
Forum Activitate Codrin75

Activitate Codrin75

Vă mulțumesc pentru răspuns. Ar mai fi o problemă. proprietarul a murit, iar copiii nu au făcut succesiunea. Împotriva cui deschid eu proces? Pot bloca acțiunea de succesiune până la reglementarea situației terenului?
Vă mulțumesc pentru răspuns. Ar mai fi o problemă. proprietarul a murit, iar copiii nu au făcut succesiunea. Împotriva cui deschid eu proces? Pot bloca acțiunea de succesiune până la reglementarea situației terenului?
Buna ziua.
Am cumpărat un imobil in 2016, proprietatea având gard doar la strada si lateral cu un vecin, aceasta construind gardul lateral înainte de a achizitiona eu proprietatea.
Anul acesta, dorind sa fac gardul și cu ceilalti doi vecini, am chemat un topograf sa delimiteze proprietatea, ocazie cu care am constatat că vecinul care a construit gardul lateral a intrat aproximativ un metru pe prorietatea mea, luându-mi aprox 20mp.
Verificarea topografica a fost efectuata de față cu vecinul , care a spus ca gardul a fost pe acea delimitare dintotdeauna.
Eu am carte funciară, vecinul nu și nici nu vrea să facă.
Care sunt căile prin care îl pot obliga pe vecin să mute gardul? În cazul în care il dau în judecata, pot solicita recuperarea cheltuielilor?
Vă mulțumesc.