avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 835 soluții astăzi
Forum Activitate dumybo

Activitate dumybo

Buna ziua
Numele meu este Dumitru Bogdan. Am divortat in data de 16.09.2019. Din acesta casatorie au rezultat doua fetite. Custodia a ramas mamei fetelor. Inainte si dupa divort am ales sa platesc lunar pensia alimentara prin virament bancar catre fosta sotie. In urma cu cateva luni, la sfatul avocatului ei, a ales sa imi faca poprire pe salariu, crezand ca pe viitor nu o sa mai platesc pensia alimentara. Nu am stiut care este procedura. Mi-a spus doar ca a depus actele si urmeaza sa asetept decizia. Astazi am primit de la job o instiintare cum ca urmeaza s ami se faca poprire pe salariu pentru pensia alimentara. Nimic neinregula stiind ca urma sa vina aceasta decizie. Problema este ca eu am fost executat silit, cu toate ca am platit lunar, prin virament bancar, pensia reprezentand 1/3 din venitul net. Am fost instiintat ca trebuie sa platesc un onorariu, daca il pot numi asa, catre acest birou in valoare de 1610 ron si pensia alimentara retroactiv, din ce am inteles eu, (din data de 16.10.2019 de cand s-a pronuntat divortul pana la majoratul fetitelor mele). Nu sunt lamurit in privinta a doua aspecte: 1. Este normal sa platesc aceasta suma de 1610ron catre acest birou, nefiind de rea credinta, pur si simplu fosta sotie a dorit o formalitate pentru a fi sigura ca pe viitor voi plati pensia alimentara? 2 Unde sau cui trebuie sa dovedesc ca eu am facut virament bancar luna de luna, pentru a nu platii retroactiv? Este nevoie sa deschid un alt proces, sa angajez un avocat? Eu am si un credit la banca, iar daca mi se face porprie pentru cei 1610ron se tine cont de acest aspect, sau exista riscul sa ma trezesc ca raman cu venit zero timp de cateva luni pana se stinge aceasta plata. Va multumesc si v-as fi tare recunoscator daca ma puteti ajuta cu cateva sfaturi. O zi placuta va doresc.