avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 834 soluții astăzi
Forum Activitate StemateIulian21

Activitate StemateIulian21

Bună ziua,
Am o întrebare pe care as vrea sa știu dacă este adevărată, auzind-o vorbindu-se sa zic asa la un colt de strada.
Eu împreună cu viitoare mea soție, ne vom căsători sâmbăta, amândoi suntem angajați la o firma privata de aproape 3 luni, eu având deja 12 luni lucrate, firmele anterioare cotizand la stat.
Întrebarea este:
Dupa ce ne vom căsători legal, avem dreptul la vreun concediu platit/neplătit din partea angajatorului?
Va mulțumesc pentru răspuns!
Gânduri bune!
Bună ziua,
Am o problema cu un instructor auto.
Treaba sta în felul următor, la 18 ani când făceam școală auto, m-am urcat la volan (fără permis) și am avut un accident în care a murit cineva, am avut doua dosare penale, pana s-a dat sentința, eu am obținut permisul, după ce s-a dat sentința, permisul mi l-a anulat.
Bun.
S-a împlinit un an de când am permisul anulat, tot de pe site m-am informat ca pot obține iar permisul.
Am fost la o școală auto, eu nu știam ca trebuie sa redobandesc permisul auto și am făcut și școală, când m-am dus la Drpciv, mi-a spus ca nu am nevoie de școală, doar sentința penala, cu aviz medical, psihologic, cazier și copie buletin.
Acum, eu am plătit școală și i-am explicat și instrocturului ce s-a întâmplat înainte sa ii plătesc școală și sa ii duc actele.
Acum nu vrea sa îmi dea banii înapoi pe școală.
Practic, eu nu ma folosesc de școală auto al lui.
Pot merge la politie sa fac o reclamație sau îl pot da în judecata?
Mai adaug ca orele de condus nu le-am mai făcut cu el ( pentru ca zic eu, știu sa conduc o mașină)
Va mulțumesc!