avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1008 soluții astăzi
Forum Activitate Ghhh

Activitate Ghhh

Am inteles, deci sanse de a se renunta la aplicarea pedepsei sunt, dar trebuie neaparat sa imi angajez avocat. Va multumesc! Renuntarea la aplicarea pedepsei inseamna o amenda administrativa?
Buna ziua, in urma cu 4 ani am fost prins de un echipaj Diicot ce erau sub acoperire, care au efectuat un control asupra mea si in masina au gasit candidatea de aproximativ 5 grame de canabis. Am cooperat cu ei si le-am spus de la cine am cumparat si cu cat. Adica am cooperat. Timp de 4 ani nu am mai fost cautat de nimeni si nu ma sunat nimeni. Recent am primit o invitatie de la Centrul Antidrog, la care nu m am putut prezenta deoarece sunt plecat din tara (sunt navigator) si inca ma aflu la bordul navei. Am trimis mail celor de la centrul Antidrog cu acte doveditoare ale imbarcarii mele, iar ei mi-au raspuns ca vor trimite aceste acte la Diicot anuntandu-i de neprezentarea mea si motivul atasand documentele pe care eu le-am trimis. Apoi a urmat o citatie din partea Diicot pentru detinere de droguri de risc, unde imi cer sa ma prezint in sept. la parchet. Din pacate datorita pandemiei Covid eu sunt momentan blocat la vapor si nu cred ca voi ajunge pe data specificata in tara. Intrebarea mea este ce se poate intampla? Am sanse sa scap doar cu amenda, deoarece orice altceva mi-ar afecta profund sau chiar incheia cariera.