avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 558 soluții astăzi
Forum Activitate Geowhisperx

Activitate Geowhisperx

Se pare că si pe avocatnet sunt persoane care scriu doar sa adune posturi la număr. Atât ar fi de bine sa nu vorbiți in necunoștință de cauza.

Pentru alții care trebuie sa reînnoiască viza la arma, trebuie să știți că este nevoie de curs și tragere in poligon.

Fără acestea nu va primesc documentele la ghișeu.


O zi buna
Am primit un răspuns și din partea unui reprezentant de la departamentul arme muniții și explozivi, "" daca nu aduceți toate documentele cerute în notificare noi nu va prelungim valabilitatea permisului. ""

care este calea de urmat? Văd că nu se aplica legea, se aplica interpretarea unuia și altuia.

Multumesc

Cornel Vasile a scris:

Intr-adevar, asa este..... lit.g (au absolvit un curs de instruire teoretică și practică, organizat de o persoană juridică autorizată pentru această activitate, în condițiile prevăzute în normele metodologice de aplicare a prezentei legi;) nu este mentionata ca si conditie de prelungire .

Înseamnă că punctul * Certificat de absolvire curs in domeniul armelor si munitiilor (obligatoriu)---- NU ESTE VALABIL.
In sesizare scrie exact ce postez mi jos.

:""Conform prevederilor art. 25, alin.3, din Legea nr. 295/2004, privind regimul armelor și munițiilor, modificată și completată prin Legea nr. 319/2015, vă comunicm faptul că valabilitatea permisul de armă tipB , seria B,eliberat pe numele dvs. expiră la data de8/10/2020 În vederea prelungirii valabilității acestuia, conform alin.2, al aceluiași articol, sunteți obligat să vă prezentați înainte de implinirea termenului de valabilitate la Serviciul Arme, Explozivi, Substanțe Periculoase din Inspectoratul de Poliție Județean Alba, cu armele inscrise în permis, precum și cu urmatoarele documente stabilite în normele metodologice de aplicare a prezentei legi:
*Certificat medical
*Aviz psihologic
*Carte de identitate original si copie
*Permis de arma in original si copie
*Certificat de absolvire curs in domeniul armelor si munitiilor (obligatoriu)
*dovada efectuării unei şedințe de tragere anual, intr-un poligon autorizat, incepand cu anul 2018 (obligatoriu).
*O fotografie 3x4

În caz contrar, față de dvs. se dispune măsura anulării dreptului de deținere respectiv port și folosire a armelor, aspect prevăzut de art. 5 alin. , lit. din Legea nr.295/2004, republicată. Totodată, nedepunerea armei și a muniției la un armurier autorizat în termen de 10 zile de la expirarea perioadei de valabilitate a permisului de armă constituie infracțiune şi se pedepseşte conform art. 342, alin.6 din codul penal. ""

Cum fac legal tragere in poligon începând cu 2018

De unde și până unde curs , când sunt posesor de permis de 10 ani.

Pentru categoria E agreement nu cred că mă incadrez la cerințele din sesizare. Sau cel puțin nu înțeleg eu.

Mulțumesc.
Dețin permis portarmă ,categoria b, pentru arma cu aer comprimat calibru 5,5 din anul 2010. In anul 2015 am reînnoit permisul după cum cerea legea atunci.
Am primit o sesizare de la poliție pentru reînnoirea permisului iar acum se solicita curs portarmă, și ședințe de poligon din 2018 până acum.
In lege nu am găsit cerințele acestea.

Arma mea este încadrată la categoria E, (agreement)

Geowhisperx a scris:

Documente necesare reînnoire permis portarmă

Documente necesare reînnoire permis portarmă