avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 454 soluții astăzi
Forum Activitate Roxana Ilie

Activitate Roxana Ilie

Buna ziua!
Am primit astazi 25.09.2020 ,la posta, o scrisoare de informare (privind incalcarea unor norme referitoare la protectia mediului) ce ma instiinteaza ca am “stationat pe zona destinata spatiului verde” pe data de 22.09.2020 la ora 02.55 am.
In primul rand, nu am avut nimic pus in parbriz cum am inteles de la altii care au fost amendati. Nici un bilet si nici o instiintare.
In al doilea rand, spatiul verde era defapt niste pietris aruncat pe pamant, si erau parcate si alte masini incat am crezut ca este loc de parcare.
In al treilea rand nu eu am condus masina, tatal meu este cel care a condus si a lasat masina acolo.
De asemenea, din cate stiu eu, politia locala nu poate trimite amenzi prin posta ci doar sa le inmaneze personal. Adica ori asteapta sa se prezinte soferul ori pleaca acasa.

As vrea sa contestez amenda sau sa depun plangere avand in vedere ca nu eu am condus masina, nu am primit nimic in parbriz, din cate stiu politia locala nu poate trimite amenzi prin posta.
Cum pot proceda? Pot depune plangere? Unde depun aceasta plangere si de unde iau un model?

Va multumesc anticipat!

P.S. Doresc sa precizez ca sunt constienta ca parcarea pe spatiul verde este interzisa ( dar pe scrisoarea de info scria “stationare” nu parcare, dar acel loc nu parea spatiu verde, era gri cu pietre, nu era nici un semn rutier si erau multe masini parcate acolo si arata a parcare.