avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 617 soluții astăzi
Forum Activitate marinela.jecan

Activitate marinela.jecan

Multumesc !
Buna ziua !

am incercat sa depun azi D700 cu mentiunea cifrei de afaceri pentru anul trecut , pentru un platitor de TVA trimestrial dar imi da aceasta eroare :1 671620627 Sectiunea_BII_1.19-Termen depasit pentru depunerea formularului 094 - nu se opereaza
corectie TVA . Exista repercursiuni ? Ce se poate intampla daca n-am depus aceasta decalaratie ? Multumesc !
Inainte de intrarea in comunitate , atunci cand primeam imprumut utilaje pentru folosinta temporara , faceam in vama admitere temporara. Din acest motiv credeam ca ne incadram la art.h de la aliniatul 12 . Preocuparea mea era daca pot sa fac prelungire pentru mai mult de 2 ani sau trebuie sa le trimit inapoi . Multumesc !
Buna ziua !
Societatea A din Romania primeste cu imprumut ,de la clientul ei din Franta , pentru care presteaza servicii lohn , masini de cusut necesare temporar pentru prestarea unor operatiuni specifice. Cat timp pot fi pastrate pe teritoriul Romaniei si in ce regim de tva ? Ce registru trebuie completat ?
Multumesc !
Buna ziua !
care sunt obligatiile declarative contabile si fiscale pentru un cetatean italian cu pensie de varsta in Italia , care va lucra cu contract de munca full time in Romania ? Multumesc !
Buna ziua !
Va rog sa-mi spuneti ce obligatii contabile exista in cazul dizolvarii fara lichidare . Societatea are patrimoniu si datorii zero.
In 28 decembrie 2022 este incheierea dela Registrul Comertului dar pe site-ul MF societatea inca apare activa. Trebuie depuse declaratii la ANAF ? bILANT , ETC ?
Multumesc !
Buna ziua !
putem face o decizie colectiva de majorare a salariului minim de la 01,01,2021 ? Sau este obligatorie intocmirea unui act aditional pentru fiecare contrat in parte ? Multumesc
Legat de dosarul preturilor de transfer , nelamurirea mea era legata de anul pentru care trebuie sa-l intocmim. Daca suntem pe lista marilor contribuabili incepand cu 01,01,2022 , primul termen pentru noi ar trebui sa fie 25,03,2023 , nu ?
Multumesc !
Buna ziua !
Daca o societate a intrat pe lista marilor contribuabili in 2021 ,
1. care este data la care are obligatia intocmirii dosarului preturilor de transfer ?
2,care este termenul pentru depunerea raportului SAF-T ( declaratia 406 ) ?
Multumesc !