avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 973 soluții astăzi
Forum Activitate Ge0rgeB

Activitate Ge0rgeB

Mentionez faptul ca preavizul este semnat deja de ambele parti. Actul de anulare al preavizului nu este semnat si nici luat la cunostinta.
Chiar daca nu am luat la cunostinta anularea preavizului si nu am semnat? Nu ramane valabil preavizul semnat cu acordul ambelor parti?
Bună ziua! Sunt in preaviz de concediere, in conformitate cu prevederile art 65 alin (1). Angajatorul, dupa ce a aflat ca am gasit alt post de munca, care devine activ imediat ce expira preavizul, a decis anularea preavizului, pe care eu nu l-am semnat deoarece ar insemna sa am doua locuri de munca. Angajatorul spune ca refuza sa emita decizia de concediere privind incetarea contractului individual de munca si doreste ca eu sa semnez anularea preavizului si reluarea activitatii dupa implinirea termenului preavizului, fortandu-ma sa raman pe acelasi post, cu acelesi salariu, in conditiile in care, dupa expirarea preavizului, voi fi angajatul unei alte firme care mi-a oferit conditii de lucru superioare. Ce pot face, daca angajatorul curent refuza sa emita decizia de concediere. Miza este obligatia angajatorului de a-mi acorda 6 salarii compensatorii, in cazul in care concedierea se face cu prevederile art 65 alin (1).