avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1101 soluții astăzi
Forum Activitate Dan2222

Activitate Dan2222

Buna,
Am platit un avans, conform unui contract de promisiune cumparare, pt un ap care urneaza sa se construiasca. Dupa 5 luni am primit instiintare de la o banca ca firma care are proiectul a depus ca garantie pt un imprumut ipotecar contractele de promisiune de plata si ca urmatoarele plati se vor face in contul bancii. Cu greu obtin informatii de la banca dexvoltator si notarul la care am facut promisiunea de palata dar ce am putut afla telefonis este ca promisiunea nu este trecuta in cartea funciara pentru ca nu s.a cerut asta, ca ar fi ipotecat terenul , ca ipoteca se va ridica in momentul in care se va preda apartamentl (lucrarile sunt undeva la 85-90% deci sunt sanse mari sa se termine lucrarea), ca toate utilitatile vor fi cedate de dezvoltator catre municipalitate dupa executie (nu stiu cum se poate verifica asta).
1. Ce se intampla daca eu achit ap , se ridica ipoteca pe ap meu dar ulterior nu se vand destule ap si banca executa ipoteca pe teren? Imi poate fi ingradit accesul pe terenul bancii sau in bloc sau la utilitati (apa ,curent, gaz)?
2. Ce trebuie sa urmaresc sa fie trecut in contractul de vanzare-cumparare pt a nu pierde apartamentul sau accesul la ap ?
Ms