avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 675 soluții astăzi
Forum Activitate 5791

Activitate 5791

Cititi atent va rog, nu sunt probe. El nu are probe, eu nu am probe. ce este de facut? Daca avea probe in 4 ani ma trimiteau in judecata. Dosarul este la politie in aceasi stare de acum 4 ani. Pe mine ma intereseaza o parere de la o persoana care a trecut prin asa ceva sau de la un avocat care a avut ceva asemanator in cariera dansului.




Buna seara. Pot fi acuzat fara probe? Am sa descriu exact despre la ce ma refer. In urma cu 4 ani, am fost oprit in trafic eu si sotia mea de un echipaj de politie. Mentionez ca nu aveam permis. Sotia conducea si eu ma aflam pe bancheta din spate. Am fost opriti in jurul orei 22 fiind intuneric afara, pe soseaua Stefanesti in dreptul padurii Andronache intr-un loc neiluminat. Acolo, fiind un filtru ni sau cerut actele. Totul ok. Apoi politistul ne-a spus ca in momentul cand a facut semn masinii sa opreasca era un barbat, iar cand a venit la masina era o femeie la volan !!!!!! I-am spus ca nu este adevarat si ca fiind noapte i s-a parut. Eu fiind in spatele soferului pe bancheta. Si ca pt asta ar fi trebuit sa ne schimbam locurile. Mi-a spus ca nu a vazut nici el ca am schimbat locurile dar, este sigur ca era un barbat la volan. Ok, ce este de facut? Nu au fost martori oculari, probe video sau foto. NU NI S-A FACUT UN PROCES VERBAL LA LOCUL OPRIRII CU MARTORI SAU ETC. Am mers la politie, ne-au facut niste verificari sumare noua si masinii, ne-au intrebat daca vrem sa declaram ceva, noi am spus nu si am plecat. Dupa 1 an am luat si permisul. Nu figuram cu nici-un dosar nicaieri si am putut face scoala. OK.. Dupa 3 ani si jumatate, am fost chemati la sectie pt declaratii. Acolo ni s-a spus ca nu sunt probe video, foto sau martori oculari, exista doar martori la intocmirea unui proces verbal la sectie. Ideea este ca nici noi nu avem martori fiind iarna si destul de tarziu afara, intr-un loc nu prea circulat dar nici politistul nu are. Acum au mai trecut 6 luni si ne-a mai chemat inca o data. In total sunt 4 ani de la acea intamplare. Mai dureaza? La ce sa ma astept? Inca ceva. Au chemat-o pe sotie de vre-o 2 ori doar pt a o intreba daca-si mentine declaratia data acum cateva luni