avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 741 soluții astăzi
Forum Activitate alex145

Activitate alex145

Cu toată stima de care dau dovada,
Îmi cer scuze @IoanDum dar cu aceasta atitudine nu rezolvati nimic ,mai rău de atât il îndepărtati mai tare de dumneavoastră,
Sa va răspund si la intrebare , Nu,Nu sunt vreun avocat ,,pe aici,,! Chiar deloc ,
Probabil v-au deranjat prea tare întrebările mele, Sau poate chiar nu aveți răspuns
Din cate am văzut ati primit multe răspunsuri atât juridce ,cat si ,,psihologice,, eu nu le consider ,,psihologice,, le consider sfaturi. Sfaturi pentru a vă readuce copilul înapoi acasă asa cum vreți.
Iar eu daca o sa am copii vreodată asa cum spuneți dumneavoastră, Credeți-mă nu o sa îmi i-au părinții mei ca exemplu.
Incercati sa intelegeti ca asta e si nu îl mai puteți schimba știu ca sună dur ,dar asta e realitatea
O seara liniștită
Am stat și m-am gândit la plecarea mea, nu rezolv nimic plec acum o sa vina după mine și ma reîntorc acasă, dacă ar fii un document în care sa atest faptul ca am plecat de buna voie de acasă și ca am unde sa merg și sa fiu îngrijit, nu aș mai avea teama ca vor veni după mine a doua zi și sa ma reîntoarcă acasă unde sa reînceapă dinnou scandalurile zilnice, știu probabil e greu de crezut faptul ca trec prin asemena chestii, dar va spun sincer știu ca e neomenesc ceea ce fac ei, dar ghiciți ce sunt cu mâinile legate, Protecția copilului nu face nimic în privința asta, decât ca face o ancheta și după probabil o sa înrăutățească situația de acasă
Iar noi ca tineret cel puțin în cazul meu ma macină întrebarea,, Oare parintii sunt vreodată multumiti de copii lor? Probabil o sa îmi spuneti ca da, pentru ca suntem programați sa iubim, dar nu cred ca un copil simte iubire servind cina într-un colț al mesei cu Farfuri și tacâmuri de unica folosită
Cu asta am spus tot, o zii frumoasă vă doresc


Și atunci a cui e vina doamnă, eu vorbeam strict de cazul meu, de aproape doua luni de cand au aflat ai mei trăiesc un clvar acasă, și îmi spuneți ca nu sunt de vina ei, faceți un exercițiu de imaginație, gândiți-vă ca eu de o luna și ceva mănânc în farfuri de unica folosință și beau apa din pahare de unica folosință, de ce?
Pentru ca mii s-a spus ca eu nu mai merit sa mănânc din farfuri normale, nu as vrea sa va mai înșirui și multe cuvinte jignitoare pe care le aud zilnic
Nu cunosc cazul domnului, nu pot sa știu ce s-a întâmplat la ei în familie, doar ca asimilam cazurile,iar dacă domul Ioan a reactionat la fel ca tatăl meu, înțeleg plecarea băiatului de acasă
Nu făceam referire la faptul ca parintii sunt de vina pentru ca eu sunt homosexual,chiar deloc spuneam ca parintii sunt de vina ca băiatul a plecat de acasă,si nu spuneti ca nu ea asa,nu cred ca acel adolosecent si-a urat de mic parintii si acum a reusit sa plece de acasă,
Nu copilul a plecat din aceeasi cauza din care am sa plec si eu,inteleg ca suntem noi o generatie mai nouă ,dar scuzați-mă daca eu mă simt fericit si împlinit lângă un bărbat ,părintii nu au ce comenta in privinta asta,suntem niste oameni liberi,
Iar daca si pentru domul @IoanDum contează doar ce o sa spună lumea, nu o sa accepte niciodată
Cu părere de rău stiu si eu @CHKa ca asta e ROMANIA, și pana la momentul aceeptari minoritatilor mai avem cale lunga
Închei aici discutia,O seara frumoasă
,Alex
Bună seara ,se pare ca cazul meu cu cazul dumneavostră sunt aproape identice,eu încă nu am ajuns la punctul de a pleca de acasa
Din moment ce spuneți ca ati avut o discutie mai aprinsă cu copilul dumneavoastră, Cum credeți ca ar trebui el sa reactioneze? Să îi pară rău oare? Dar întrebarea ar fii acum sa ii para rău de ce? Că are curajul de afii ceea ce este el, si că IUBESTE?
Nu incercati sa îl indepartati mai tare de dumneavoastra!!!
Vin cu o serie de întrebări pentru dumneavoastră :
De ce credeti ca a plecat?
Oare daca reactia dumneavoastra ar fii fost una mai omeneasca,Ar mai fii plecat?
Nu vreau sa par rău cu nimeni acum, dar o spun din experiență,
In majoritatea cazurilor părinții sunt de vina ,mai bine nu spuneți nimic si va documentari înainte despre ,,minorități,,
Înainte de a ne spune că nu suntem NORMALI
O seara frumoasă


Răspuns la discuția Am nevoie de ajutor
Am citit și eu cazul aseară, ar trebui sa înțelega ca nu este o alegere, asa te naști, pe lângă asta suferim și noi foarte mult înainte de a se afla asta, multe lupte interioare, etc.
Pentru niște părinți care contează doar părerea lumii și a persoanelor apropiate, o sa fie foarte greu sa accepte
Saftul meu ar fii sa îl iubească asa cum este el,
Nu cred ca ar fii un lucru mai bun de făcut acum, după cum spuneam și eu mai sus dacă părinți mei ar accepta nu as mai pleca

gi-jane2 a scris:

www.avocatnet.ro/forum/discu...

cam cum ai sfatui o mama sau tata sa procedeze ?

Răspuns la discuția Am nevoie de ajutor
De intretinut am cu ,ce sa ma întrețin doar ca acum nu am unde să merg doar la iubitul meu
Dar am fost sfătuit sa nu merg la el
Răspuns la discuția Am nevoie de ajutor
Probabil ca da ei ar avea nevoie de psihoterapie,dar credeti-ma ca mi-ar fii extrem de greu sa le spun ca am apelat la ajutorul unui psihoterapeut, problema pentru care am apelat aici nu este sa imi schimb parerea parintilor despre minoritați ,sincer deja de aproape 2 luni de cand s-a intamplat incidentul,chiar am ajuns sa imi fie tot una de ceea ce spun ei,sau ceea ce cred ei,
Am ascultat prea multe cuvinte jignitoare si nu doar la adresa mea.Sunt satul pe scurt
Am nevoie mare de ajutor in acest moment sa ies din aceasta ,,chestie,, pentru ca efectiv nu mai pot
Sau astfel risc sa imi distrug pshicul care poate deja este aproape distrus...
Am nevoie mare de ajutorr
Vreau sa plec de aici cat de curand posibil si sa nu ma mai intorc ;(

Răspuns la discuția Am nevoie de ajutor
Multumesc pentru raspuns,dupa cum am spus mai sus nu incurajez plecatul de acasa doar dupa 18 ani,Credeti-ma ca e foarte greu sa ,,ignori,, zilnic cuvinte jignitoare mai ales din partea parintilor,imi pare rau despre situatia cu sotul dumneavoastra ,pot spune acum ca si actualul meu iubit ,a ascultat destule, nu inteleg o chestie de ce il considera o persoana rea? Gen tatal meu imi tot repeta ca,,daca te fura de bani,ca oameni astia,asa sunt fac totul cu un scop,,etc..
Inteleg ingrijorarea lor dar as vrea si eu sa fiu inteles si sa nu mai fiu jignit!!!!!
Răspuns la discuția Am nevoie de ajutor
Da intradevar am incercat multe pana la varsta asta nu este prima mea relatie ,am mai avut una tot cu un baiat timp de 1 an jumatate, doar ca aceea s-a sfarsit putin mai tragic (prin decesul lui)
Eu momentan sunt la scoala in clasa a 11-a ,am urmat invatamantul profesional acum m-am reinscris inapoi la liceu pentru a putea da bacul,
Am si o intrebare in legatura cu scoala dupa ce implinesc varsta de 18 ani pot sa imi scot dosarul de la scoala pentru transfer,singur? Sau am nevoie de prezenta parintilor?
Multumesc anticipat!