avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 613 soluții astăzi
Forum Activitate Dana99Dana

Activitate Dana99Dana

Multumesc mult pentru raspuns.
Buna ziua,

Impreuna cu fostul meu partener cu care am trait in concubinaj timp de 11 ani, am renovat doua camere pe o constructie realizata de parintii mei(doua camere si o bucatarie), pe terenul parintilor mei, iar in urma cu cinci ani impreuna cu fostul partener am scos un credit pe numele acestuia pentru a continua constructia inceputa de parintii mei pentru a finaliza casa care ulterior sa fie pentru noi. Din banii imprumutati am achizitionat o masina, avans materiale constructie, alte materiale iar restul s-au cheltuit putin cate putin in fiecare an pentru necesitatile comune, si in urma cu un an fostul partener in prag de despartire a insistat sa ridicam mai departe constructia, care s-a si intamplat, iar la final nu am avut bani sa achitam materialele si manopera constructiei. Dupa sase luni parintii mei au achitat catre constructor toata suma pentru manopera si materiale.

La despartire el si-a luat o parte din bunuri, masina si alte bunuri dupa preferinta, discutand sa revina sa isi mai ia si alte bunuri care puteau fi impartite si achizitionate in perioada de concubinaj.
In acest moment a deschis proces de partaj pentru a-i inapoia suma creditului contractat si din veniturile care le-a realizat in anii de concubinaj(modeste-normale) el a considerat ca pentru el personal a cheltuit a suma de aproximativ 1000 de lei iar diferenta sa ii restitui eu(mentionez ca in toata aceasta perioada eu am avut venit-salariu-aproximativ egal cu cel realizat de el).

Mentionez faptul ca sunt de buna credinta si sunt deschisa ca el sa isi ia parte egala din tot ceea ce am achizitionat impreuna, insa eu nu am de unde sa ii inapoiez bani pe care i-am cheltuit impreuna-masina etc care a ramas la el dupa despartire iar eu am achitat lunar ratele creditului in proportie de 90% din venitul meu.

Va rog sa ma ajutati cu un sfat ce trebuie facut in aceasta situatie.
Multe multumiri.