avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1099 soluții astăzi
Forum Activitate Sorin Chirita

Activitate Sorin Chirita

Este vorba despre o companie de stat, nu privată, însă nu au statut de funcționari publici.
Aș vrea să aflu dacă o comisie de disciplină e obligată să comunice rezultatul cercetării disciplinare persoanei care a reclamat fapta (victimei)?

O prietenă care lucrează la o companie de stat a fost victima unei agresiuni la locul de muncă. A reclamat fapta și compania a constituit o comisie de disciplină care a cercetat agresorul.

După mai mult de 6 luni de la faptă, victima a solicitat președintelui comisiei (directorul companiei) să afle rezultatul, dar a primit un răspuns evaziv cum că a fost aplicată o sancțiune.
Comisia a refuzat să spună ce sancțiune, invocând GDPR.

Interesant, în răspuns nici măcar nu apare numele agresorului. E doar ceva de genul s-a aplicat o sancțiune pentru fapta reclamată.
Foarte probabil, compania procedează așa ca răspunsul să nu poată fi folosit pentru alte reclamații la foruri superioare.

Există vreo prevedere legală care să oblige compania să răspundă clar, cu subiect și predicat, care e sancțiunea pe care a aplicat-o și cui anume?

Vă mulțumesc anticipat!

Angajatorul mă obligă să răspund în scris dacă mă vaccinez sau nu împotriva virusului SARS-CoV-2.
Este legal?
Dacă nu, ce drept/drepturi mi se încalcă?
(Întrebarea e serioasa, situația reală și trebuie să răspund în max 2 zile)