avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 495 soluții astăzi
Forum Activitate johnfdi

Activitate johnfdi

Gi jonez si daca dupa facultate nu mai vrea sa faca alta scoala eu tot ttebui sa platesc pana la 26 de ani ?? adica ea sta bine mersi acasa si tacsu plateste pana la 26 de ani ?? pai ori e legea pana la 26 de ani ori e pana la terminarea studiilor ca logica nu are..sa zicem ca face doar facultate si atat asta insemnand 3 ani..daca acum ate 18 si ceva atunci va avea 21 da..pai daca ea nu mai continua studii nimic eu tot treb sa mai platesc pana ajunge la 26 ?? atunci daca e asa de ce nu zice instanta pana la 26 de ani ci o arunca cu chestia de perioada studiilor ?? sunt doua lucruri total diferite zic eu
Din cate am.citit pe net masterul nu e obligatoriu pentru plata deoarece cu diploma de la facultate se poate angaja iar masterul are program in asa fel încât să-ți permita si un job..deci ?? pana la urma care e adevarul mai exact
Dk fiica mea face facultatea de psihologie timp de 3 ani va mai trebui sa mai platesc pensie alimentara dupa acesti 3 ani ?? am auzit ca masteru nu e obligatoriu deoarece se poate angaja cu program scurt pe perioada masterului...as vrea sa stiu daca dupa acesti 3 ani de facultate mai sunt obligat sa platesc in continuare si masteratul ???
GI-Janez...Eu nu tin legatura cu fata deci nu am cum sa ii cer contul iar instanta nu mia trimis nimic de la ultima sedinta nici o comunicare nimic..Asta e ceea ce au decis la ultima sedinta si apare pe site-ul lor ,,Obligă pârâtul la plata unei pensii de între?inere în cuantum de 1/4 din venitul net dar nu mai pu?in de 1/4 din venitul net minim pe economia na?ională în favoarea reclamantei, de la data introducerii cererii de chemare în judecată ?i până la terminarea studiilor, dar nu mai târziu de împlinirea vârstei de 26 de ani, pensia urmând a fi virată în contul deschis la Banca Comercială Română S.A. Executorie. Cu drept apel în 30 zile de la comunicare ce se va depune la Judecătoria Iaşi . Pronunţată azi, 05.016.2021, prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei, în condiţiile art.396 alin.2 Cod procedură civilă.
Document: Hotarâre 44/2021 05.01.2021...Asta apare dar de primit acasa nu am primit această decizie prin posta pentru ca banuiesc ca ar fi trebuit sa imi trimita din moment ce spune ca ,,comunicarea va fi pusa la dispoziția partilor prin mijlocirea grefei instantei,,..eu cred ca in plic trebuia sa apara nr contului daca pe net nu il pot afisa..Dar dk ei nu au trimis nimic prin posta cum sa aflu eu contu din moment ce nu tin legatura cu fiica mea si nu am adresa sau telefonul ei ???
Nu e vorba că nu-mi da contul e vorba ca nu mi-au trimis de la instanta nimic nici un plic..de la ultima sedinta din data de 5 ianuarie nu am primit nimic..la ultima sedinta sa decis aprobarea cererii fiicei mele urmand ca eu sa plătesc 1/4 din salariul minim in contun deschis la BCR asa apare pe net rezumatu sedintei..insa acolo nu apare scris numarul contului iar cei din instanta nu mi-au trimis nimic prin posta de atunci.. multumesc frumos tuturor pentru raspunsurile si sfaturile date
Am avut un dosar de cerere marire pensie alimentara..ultima sedinta fiind pe 5 ianuarie 2021..pr site instantei apare ca cererea a fost acceptata si ma obliga la plata de 1/4 din salariu minim cu drept de apel in 30 zile..problema e ca NU vreau sa fac apel deoarece am fost de la bun inceput deacord cu cererea de marire deschisa de fiica mea insa de la data ultimei sedinte respectiv 5 ianuarie 2021 pana azi nu am primit nimic acasa si nu am contul unde sa depun banii desi vreau sa fac plata..TREBUI sa astept sa treaca ceva timp ?? mentionez ca nu am primit nimic prin posta si mie frica sa nu imi deschida fiica alt dosar ptr neplata...