avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2148 soluții astăzi
Forum Activitate Monica1

Activitate Monica1

Eu locuiesc in Constanta,procesul este in Bucuresti,deja am dat o declaratie in fata procurorului la Bucuresti acum 2 ani,vara trecuta m-au intrebat din nou daca imi sustin declaratia si m-au pus sa semnez o hartie, in care imi sustineam declaratia data si nu vreau sa apar in proces.Mi-au spus chiar ca nu o sa mai aud de ei ( cei de la Bucuresti),pt ca le-am spus ca ma simt hartuita,primind cate un telefon la 2-3 luni ,pt ca vor sa-mi mai puna niste intrebari.Nu pot sa va spun cat m-au stresat. Va multumesc pt. sfaturi.


PS. O sa plec din tara cu masina,nu cu avionul,nu le pot demontra asta cu bilete de avion.
Va multumesc pt. raspuns,problema mea este ca voi pleca din tara peste 1 saptamana si ma voi intoarce in luna decembrie,iar procesul este la sfarsitul lunii septembrie,cum ar trebui sa procedez in situatia aceasta?
Sunt citata ca martor intr-un proces penal,pentru Fond( ce inseamana asta ? ). In citatie scrie ca " Partea citata are dreptul la un aparator cu care sa se prezinte la termenul fixat.In cazurile prevazute de art.171 alin 2 si 3 Cod Procedura Penala,apararea este obligatorie,iar in cazul in care partea nu isi alege un aparator cu care sa se prezinte la termenul fixat,li se va desemna un aparator din oficiu.In vederea exercitarii dreptului de aparare,partea citata poate sa consulte dosarul aflat in arhiva instantei." Intrebarea mea este de ce am nevoie de un aparator daca sunt chemata in instanta in calitate de martor? Si inca ceva,citatia mi-a fost trimisa la o adresa la care eu nu mai locuiesc de 2 ani,eu nu am semnat pt ea ,si acum vreo 2 ani si jumatate cand am fost chemata sa dau o declaratie in acest caz am spus si chiar am semnat (dupa ce am dat declaratia) ca nu vreau sa apar ca martor la proces. Nu vreau sa particip la acest proces,ce optiuni am?
Astept sfaturi si va multumesc anticipat.