avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1943 soluții astăzi
Forum Activitate Fiestaf

Activitate Fiestaf

Va multumesc pentru sprijinul dv.! Iata precizarile:
12.07.'52 ;Ultima instanta, Curtea de Apel, obliga CJP sa desfinteze cele doua Decizii si sa emita o alta Decizie cu luarea in consideratie (valorificarea) Adeverintei de gr. II-a. Nu se aminteste in Decizia Cde A de o anume data de la care ar reveni drepturi de pensie In schimb, CJP, a luat in considerare acea cerere de pensionare anticipata, depusa inainte de implinirea varstei de 65 ani, data de la care a remis drepturi de pensie pentru limita de varsta
Tatal meu considera ca i se cuvine dreptul la pensie pentru limita de varsta la 63 ani, reducere implicita castigata prin Decizia Curtii de Apel ramasa definitiva..
Va rog, in final, daca trebuie sa depun acea cerere de lamurire, unde trebuie sa o depun; in plus mai anexez ceva?
Apreciez amabilitatea dumneavoastra!
Da; pentru 64/6 si 65.
Nu; doar desfintare si emiterea unei noi decizii..
Va multumesc mult.
Se poate recupera pensia din urma daca judecatorul a dat verdict favorabil pensionarului?

Tatal meu, la 60 ani a facut cerere de pensionare anticipata; a fost respins, unul din motive fiind nevalorificarea adeverintei de gr. II-a, procent 100%.
La 64 ani, 6 luni, din nou a facut cerere de pensionare anticipata, fiind din nou respins, printre motive: nevalorificarea adeverintei amintite.
La 65 ani a facut cerere de pensionare pentru limita de varsta, constatand ca nici de aceasta data nu i s-a valorificat adeverinta depusa la dosar.
Contestatiile au fost depuse la termen. A urmat un proces lung si costisitor in instanta. La final instanta a dispus anularea deciziilor emise si emiterea unei noi decizii cu valorificarea adeverintei de grupa.

Perioada lucrata in gr. II-a fiind de peste 10 ani, Legea Pensiilor prevede ca tatal meu indeplinea conditiile de pensionare pentru limita de varsta la 63 ani.
C J P i-a conferit drepturile cu doar 6 luni in urma, adica la 64 ani, 6 luni pe motiv ca atunci a inregistrat cererea, invocand art. 104 alin 2.
Mentionez ca prima cerere, la 60 ani a fost adresata C J P din judetul unde lucrase cea mai mare perioada, acolo unde a avut initial domiciliul.
Toate Deciziile sunt depuse la dosar. Nedumerirea tatalui o impartasesc si eu!