avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 473 soluții astăzi
Forum Activitate horsy

Activitate horsy

Răspuns la discuția Divort
Toate citatiile care au fost trimise pe numele ei au ajuns la adresa din Romania.Sotia a fost instiintata prin telefon de citatii si data la care erau programate infatisarile.Pana la urma a avut posibilitatea sa vina in tara si s-a prezentat la o infatisare in procesul de divort.Dupa ce a plecat inapoi in strainatate ,peste ceva timp aflu ca s-ar fi finalizat divortul.Acuma e problema cu apartamentul.Poate sa-l vanda sotul fara semnatura sotiei?Sotia a spus ca vrea sa vina in tara peste o luna sau doua dar el se pare ca vrea sa grabeasca lucrurile cand vine de vanzarea apartamentului si se lauda ca poate sa-l vanda fara semnatura ei.Vreau sa stiu daca e o cale legala de a vinde fara semnatura sotiei ca daca nu este si ramane numai calea ilegala.........
Răspuns la discuția Divort
Salutare! Am si eu o nelamurire. Parintii mei au divortat. In ce conditii se vinde apartamentul dupa divort? Mama este plecata din tara iar tata este in Romania. La mijloc este sora mea care are 16 ani. Este posibil sa se vanda apartamentul fara semnatura ambelor parti? Tatal meu se lauda ca poate sa-l vanda si fara semnatura mamei. Ameninta ca este dispus sa plateasca avocatul ca sa vanda apartamentul mai repede si fara semnatura mamei. Se poate face asa ceva? Precizez ca minora a ales sa ramana cu tata.Dar inainte sa aleaga cu cine ramane,a fost zic eu influentata de tatal meu sa ramana cu el sub pretextul ca daca alege sa ramana cu mama, dansa ar trebui sa se intoarca in tara sau s-o duca pe ea in tara unde s-a stabilit.Dar problema este ca mama nu prea are conditii s-o tina in tara respectiva pentru ca nu are locuinta in chirie sau cumparata. Si sora mea nu prea e incantata de ideea ca ramane cu el.Va multumesc.